Растенија

Репродукција на домашна нега на алоказија Како да се реанимира алоказијата од продавница

Нега на растенија и репродукција на алоказија дома, цветна слика

Тропска егзотика, сè уште не чест гостин во становите на нашите градинари, алоказијата е во состојба да го трансформира ентериерот, воведувајќи белешки за екстраваганција и оригиналност во неа. Припаѓа на семејството на ароид, има околу седум десетици видови кои се разликуваат по формата, големината, боењето, ивицата на листовите.

Алоказија се смета за една од најатрактивните украсни и листопадни растенија и служи како одлична декорација на разни простории. Постојат уште неколку имиња за овој цвет што зборуваат сами на себе - уво на слон, метеонер, шамар.

Опис на алоказија

Фабриката е родна во тропските шуми, задушувачки-влажни шуми на Југоисточна Азија. Овие се туберозни растенија со големи ооидни, остри, кожени лисја на лисја со конвексни вени, кои се наоѓаат на масни стебленца и имаат ситни хидратори на устата на површината на листовите, преку кои се ослободува вишок на влага.

Велат дека цветот на алоказија е како барометар, на него се појавуваат капки сок пред врнежите, алоказијата плаче. Цветни се јавуваат само кај растение за возрасни, цвеќињата се мали и миризливи, собрани од inflorescence-cob, покриени со светло-ливче за ливчиња.

Растечки услови и грижа за алоказија

Како да се грижиме за алоказија е сериозно прашање: егзотична убавина не толерира невнимателен став. Willе го анализираме секој значаен фактор во точките за да избегнеме грешки при напуштањето.

Осветлување

Едно мало растение ќе се чувствува добро на пријатна прозорец, без директна сончева светлина. Поголеми случаи треба да бидат поставени на подот или да стои спротивно, или до сончев прозорец.

Размислете за присуството на батерии за греење и преместете ги растенијата што е можно подалеку од нив. Во студената сезона помеѓу прозорецот и растението, вреди да се организира тенка подлога од пена или држач со нозе. Од недостаток на светлина, листовите стануваат бледи, во овој случај вреди да се преуредите на кешот-тенџере поблизу до светлината.

Температура и влажност

Оптималната температура за овој тропски вид треба да се менува помеѓу 20-26 степени. Силно не толерира нацрти и ладен воздух.

Темните дамки се појавуваат на листовите од хипотермија. Тој сака висока влажност и пријатна просторија. Понекогаш треба да го ставите растението во бањата ноќе. Обично е топло и влажно таму, особено ако во овој момент ги сушите алиштата.

Наводнување

Почвата во саксија треба секогаш да биде умерено влажна. Предозирање со земјена кома не е дозволено. Наводнување треба да биде насочено кон растот на растенијата, без оглед на времето од годината. Ако алоказијата го ослободи листот, напои почесто и повеќе, исцедувајќи вишок вода од тавата.

Вреди да се следи квалитетот на водата - ако белите дамки се формираат по сушењето, водата треба да се смени за да биде помека или да се испрска со зовриена, решена. Таа сака да се капе - како опција за наводнување и прскање во исто време, можете да го поставите растението во када или широк слив колку што е потребно, наводнувајќи го од конзерва за наводнување. Вода и спреј само топла топла мека вода.

Алоказијата е неверојатно растение - реагира на недостаток на влага со венење лисја, а вишокот на вода делува на лисните плочи.

Почва, ѓубриво, ѓубриво

За садење, се користи мешавина од почва, која се состои од трева, листопадни и тресетско земјиште со додавање на хумус и песок. По мешањето, смесата треба да биде лабава и лесна. Реакцијата на подлогата на почвата е по можност малку кисела.

Тие почнуваат да се хранат во моментот кога ќе заврши хибернативниот период, а алоказијата ќе формира лист. За да го направите ова, нанесете течно ѓубриво за украсни и листопадни растенија.

Трансплантација и репродукција на алоказија

 • Трансплантирана секоја година со претовар.
 • Садот е избран малку поширок, и што е најважно, повисок од претходниот, затоа што за време на оваа операција фабриката е малку погребана за да се скрие голиот труп.
 • Користете лабава подлога од продавницата, хранлива и лесна.
 • Затопете повремено, оставајќи вода да се исцеди.

Алоказијата се размножува со семе, потомство или клубени на ќерки.

Како да се реанимира видеото за алоказија

Дамките на листовите на алоказија се знак на неправилна грижа, прекумерна влажност на почвата. Ако сакате да добиете шик затворен цвет од примерок со попуст, можете да набавите неколку растенија и да го реанимирате, обезбедувајќи соодветна грижа. Како резултат, станот ќе стекне нова егзотична декорација, од која не можете да ги тргнете очите.

Расте алоказија од семе

Алоказија од семиња Како да расте алоказија од фотографија од семе

 • Семето се сее веднаш по бербата во лесна подлога, покривајќи ги плитки (до 1 см) и покриени со пластична кеса.
 • Пукањата се појавуваат нерамномерно.
 • Тие се нуркаат двапати за време на растот: кога се појавуваат 2 вистински лисја и кога растот достигнува 8-10 см.

Алоказија од семиња Фотографии од расад

 • Големи лисја се формираат за околу една година.
 • Се препорачува да се чуваат садници постојано во мини-стаклена градина (на пример, во затворен аквариум) за да се одржи постојана влажност.
 • Земјата не треба да се исуши, треба внимателно да се разгледа. Сепак, не вреди да се истури, така што корените не страдаат од гниење.

Садници од алоказија подготвени за садење на постојана слика во тенџере

Алоказија размножување со сечи и лист

 • Можете да го исечете долниот млад лист од грмушка и да го искорени во хранлив подлога.
 • Во прво време, подобро е да го држите два до три часа во корен раствор за да се подобри формирањето на корен.
 • Потоа, во чаша со земја ставете го стеблото длабоко 2-3 см, добро исцедете го и покријте го со исечено пластично шише. Таквото мини-жариште ќе ја создаде потребната влажност и за еден месец ќе се појават мали корени.
 • Наводнување се врши за 1-2 дена, избегнувајќи нацрти.

Покажувајќи внимание и трпеливост, можете да добиете нови садници.

Размножување на алоказија со поделба на процесите на грмушка или корен

Репродукција на алоказија со делење на фотографијата од грмушка

Фабриката е ослободена од садот, корените се внимателно измиени и ножот е поделен на посебни грмушки, доволно е еден никне од грмушка. Следно засадени како и обично.

Тубер алоказија

Расте алоказија од клубени Алоказија како фотографии се размножуваат

 • Клубени од ќерки се разделени за време на трансплантацијата. Тие се засадени на плитка длабочина во сад на доволно растојание едни од други, и по можност во посебни чаши.
 • Нодулите не ртат истовремено, овој процес може да биде одложен.
 • Новите зеле се чуваат во контејнер со про transparentирен капак се додека трансплантацијата е можно подолго.
 • Потоа, нежно со мала лажица, соберете го најголемиот расад и ставете го во индивидуален тенџере.
 • А остатокот во ова време може да се роди и да биде многу мал. Остануваат да растат во ист сад, посеан на испразнетото место на земјата.

Брадавиците се формираат од јазли на ќерки ако фабриката се пренесува од помал капацитет на голем од една до година. Кога се пресадуваат, внимателно се раздвојуваат и седат во одделни садови.

Пред каква било трансплантација или претовар за 2-3 дена, можете да ги испрскате растенијата вода со додавање на амонијак (3-4 капки на литар). Делува како лек против стрес и помага безболно да се изврши таква операција. По трансплантацијата, ставете ги растенијата во пластична кеса за период (5-7 дена), така што тие ќе почнат да растат многу побрзо.

Штетници и болести

Нападнат е од стандард за затворени растенија инсекти. Се третира со соодветни инсектициди 2 или 3 пати во интервал од 5 дена. Некои инсекти умираат од третман со алкохол или вотка. Влажнете ја памучната подлога со вотка, избришете ги лисјата на растението со неа.

Пред-обидете се на работ на листот - ако по постапката сечилото на листот не се промени - се третира целото растение. На овој начин, ослободете се од крлежи, црви и инсекти од скала. Друга опција е да се постави целото растение во проucирна пластична кеса и да се третира со инсектицид внатре. Пакетот е врзан и фабриката е оставена таму една недела, тогаш третманот треба повторно да се спроведе.

Исцелување својства

Алоказијата не е само убава, туку и корисна. Како прво, како силен биогени стимуланс. Шамарите се користат во кинеската традиционална медицина. Се користи за производство на мази, тинктури, сок, масла, кои се користат за спречување и лекување на широк спектар на сериозни заболувања. Кинеските закрпи од разни болки и за отстранување на токсините од телото се особено популарни.

Алоказија е во состојба да му користи на човечкото тело, дури и само да биде во затворено. Ги шири есенцијалните масла и испарливите масла во околната атмосфера, кои имаат бактерицидно дејство, ја засилуваат, го зајакнуваат имунолошкиот систем.

Алоказија се одликува со прекрасен монументалност, уникатна привлечност. Таа секогаш ќе послужи како достојна декорација на секоја просторија, привлекувајќи внимание кон себе и привлекува погледи.

Видови алоказија со опис и слика

Алоказија големи корени или големи ризоми Алоказија макрориза

Алоказија голем или голем корен Алоказија макрориза фотографии за садење и нега

Таа е индиска алоказија или Арома алоказија - импресивната големина на ова растение е неверојатна. Лисја во форма на овално срце со ширина од 45-75 см и должина од 95 см. Заедно со лаптопот, големини достигнуваат 2 м. Педункул со жолто-светло зелена превез. По цветни, се формираат светло-црвени сјајни плодови. Постои варијација со разновидно зеленило. Моќните предмети служат како достојна декорација на канцелариски простор.

Мирислива алоказија Алоказија мириса

Фотографија од алоказија мирисна Алоказија одора од цветна алоказија

Лисјата во облик на штит растат долги околу еден метар. Долниот дел од листната плоча е споен со ѓубриво. Цветовите имаат силна арома. Цвет кревет во синкава тонови.

Алоказија бакар црвена Алоказија cuprea

Алоказија бакар-црвена алоказија cuprea садење садници и садови за слики за алоказија

Среден декоративен изглед со кожени лисја од бамер од смарагд. На раскрсницата на плочата до ѓубриво има карактеристичен оток. Темните пурпурни темни пурпули се покриени со темна превез.

Алоказија сандер Алокасија сандеријана

Alocasia Sandera Alocasia sanderiana Alocasia затворен растение

Сјајните лисја со бели вени долги 40 см растат од тубероиден ризом.Литниот лист е експресивно граничен.

Alocasia Polly Alocasia polly

Алоказија поли Алоказија поли домашна нега

Ова е една од хибридите создадени од одгледувачи засновани на алоказија на Сандер. Големите лисја со светли конвексни вени достигнуваат 45 см. На еден примерок, нема повеќе од 6-7 лисја.

Алоказија амазоника Алоказија Амазоника

Засадување и грижа за внатрешни цвеќиња на алоказија Алоказија амазон Алоказија амазоника Слика на слон

Друг хибрид на Сандер со густи зелени лисја во форма на издолжен штит, чија должина достигнува 50 см. Работ на сечилото на листот е зашиен, лесните вени се конвексни, лобусите се јасно изразени.

Алоказија Калидора Алоказија калидора

Алоказија Калидора Алоказија калидора фотографија

Најголем примерок, над човековиот раст. Исклучително спектакуларен и погоден поради големината на конзерваториумот или конзерваториумот.

Алоказија змеј алоказија змеј скала

Алоказија змеј алоказија змеј скала Алоказија терапевтска слика

Исцелување растение со издолжени малехитни лисја, низ кои минуваат темни вени.

Alocasia Black Velvet Alocasia reginula = Алоказија Hay Hay Black Velvet

Alocasia Black Velvet Alocasia reginula = Алоказија Hay Hay Black Velvet на фотографијата

Мало густо стебло на кое се наоѓаат кадифени црно-бургундски лисја на кратки ливчиња, покриени со лесна шема одоздола. Розово-бела покривка опфаќа меко розово уво. Често цути дома.

Алоказија ниска алоказија низи

Фотографија на алоказија ниска алоказија

Кратко стебло формира подземно потомство од корен. Лисјата во форма на стрелка на малахит се монофонични или со лесни вени на задната страна имаат пурпурно-виолетова боја. Плочите се синкаво-зелени со карактеристичен метален сјај и распрскувани со сребрени вени.

Alocasia napellus Alocasia cucullata

Alocasia napellus Alocasia cucullata садење и фотографија за домашна нега

Формира голем број на клубени на ќерки, кои се наоѓаат близу до мајката клубенот. Вените се помалку изразени од другите алокасии.

Сите видови алоказија се отровни, па затоа треба да се користат ракавици со сите трансплантации, внимавајте при работа.