Растенија

Датум Робенеле

Во семејната дланка (Palmae, Arecaceae) најубавиот вид на датуми е датум на грабеж (Феникс roebelenii). Во природата, ова растение се наоѓа во влажните шуми на Лаос, во Бурма, Индија и Јужна Кина.

Ова дрво не е многу високо. Значи, во висина може да достигне само 2,5-3 метри. Има тенок (приближен дијаметар од 14 или 15 сантиметри) малку заоблен или директно стебло. На површината на долниот дел на трупот има лузни, поради што е многу грутка. Овие лузни се формираат во процес на растење на дланките, тие остануваат со коноп на паднати долни стари лисја. Во горниот дел од трупот, овие трупци се чуваат, додека површината е прилично густо покриена со нив, што го прави слично на голема четка во форма на цилиндар. Во горниот дел од трупот е еден куп бујни летоци со ажур, кои бројат од 20 до 50 парчиња. Цируси, лакови, криви, кратки летоци со должина може да достигнат од 50 до 100 сантиметри. Тесните меки лобуси на лисја во должина достигнуваат 12-20 сантиметри. Сенката на бојата на зеленилото директно зависи од осветлувањето. Да се ​​биде на сончево место, зеленилото на дланката станува зеленикаво-сребро. Ако осветлувањето е расфрлано, тогаш листовите се здобиваат со темно зелена боја. Младите лисја се покриени со прашкасто белузлава облога.

Овој вид е сличен на остатокот по тоа што има и цвеќиња, а на нивно место овошје. Светло жолтите ситни цвеќиња се собираат во долги, малку разгранети аксиларни inflorescences, со форма на panicle. Црното овошје во форма на овална форма во должина достигнува само 1 сантиметар. Можете да ги јадете, но тие не се разликуваат по висок вкус.

Грижете се за датумот на Робелин дома

Овој датум во културата се смета за најспектакуларен и најубав, како и многу расположетен. За да го одгледувате во затворено, мора да следите одредени правила.

Леснотија

Со осветлување, ова растение не обезбедува посебни барања. Значи, расте доста добро во делумна сенка и на сончево место. Сепак, просторијата не треба да биде потемна од 3000 луксузи, во спротивно развојот и растот на датумот ќе бидат угнетени.

Искусни одгледувачи на цвеќиња препорачуваат ова растение да го избере најсветленото место во непосредна близина на отворот на прозорецот, ако тоа не е можно, тогаш можете да го користите позадинското осветлување со фитоламп. За да може круната да биде спектакуларна и убава, тенџерето со растението треба систематски да се ротира малку по малку околу неговата оска (со различни страни до изворот на светлина).

Температурен режим

Во текот на летото, потребна е умерена температура од 20 до 25 степени. Со почетокот на зимскиот период, датумите можат да се пренесат на поладно место од 15 до 18 степени. Во исто време, не заборавајте дека овој вид, за разлика од другите, многу ја сака топлината, а студениот воздух може да му нанесе непоправлива штета. Во врска со оваа зима, обезбедете му на растението заштита од нацрт. Но, во исто време, не треба да се заборави дека исто така е невозможно да се постави палма близу уреди за греење во зима.

Како да водаме

Во пролет-лето период, растението треба да се напои редовно и обилно, но не треба да се дозволуваат прелевање. Факт е дека таквата палма има екстремно слаб корен систем, кој е склон кон распаѓање. Експертите препорачуваат наводнување само откако подлогата се суши во длабочина за околу 2 или 3 сантиметри, што може лесно да се провери со прст.

Во зима, треба да го напојувате растението малку помалку, особено ова се однесува на ладно презимување.

Влажност на воздухот

Таквиот изглед како датумот на Робелин се чувствува нормален само со голема влажност. Прскањето треба да се изврши двапати на ден наутро и навечер и да нанесете зовриена, млака вода за ова. Во случај кога врвовите на листовите почнуваат да се сушат и со редовно навлажнување, ќе мора да добиете овлажнител за воздух.

Ако е можно, дајте му на дланката топол туш.

Градинарски

Градинување на такво растение не е потребно, но понекогаш може да биде потребно да се отсече болен или стар лист. Кога работите со таква палма, не заборавајте за неговата природна одбрана, претставена во форма на долг и доволен остар шил, кој се наоѓа во основата на ѓубриво. Во овој поглед, мора да бидете многу внимателни кога работите со такво растение.

Земјишна мешавина

Можете да направите мешавина со свои раце. Комбинирајте лесна глинеста тревка, тресет и хумусно-лисна почва, како и расипано ѓубриво и груб песок, земена во сооднос 2: 1: 2: 1: 1. Во екстремни случаи, можете да купите готова мешавина за палми во специјална продавница. Сепак, содржи неколку хранливи материи, и затоа често ќе треба да се менува.

Не заборавајте да направите добар дренажен слој на дното на резервоарот, што спречува течна стагнација во подлогата. За да не се преврти големото растение, тенџерите се ставаат на неговото дно при трансплантацијата.

Ѓубриво

Неопходно е да се нахрани палма во пролет-лето период 1 пат во 2-3 недели. За да го направите ова, користете комплексно течно ѓубриво за палми. Во зима, ѓубрива не можат да се применат на почвата.

Карактеристики за трансплантација

Датумите на трансплантација треба да бидат само во случај на вонредна состојба, на пример, кога корените престануваат да се вклопуваат во садот. Оваа постапка треба да се изврши со голема претпазливост, бидејќи коренскиот систем на такво растение е слаб и прилично кршлив, а оштетувањето на самата дланка е штетно. Идеално, при трансплантација, земјена грутка треба да остане неповредена.

Искусни лозари на цвеќе советуваат да се менува горниот слој на подлогата еднаш годишно. За да го направите ова, внимателно отстранете ја површината на почвата (колку што е можно длабоко), а потоа истурете ја свежо земјата мешавина во садот.

Во никој случај не треба да се трансплантираат младите растенија во есен, бидејќи тоа може да предизвика нивна смрт.

Методи на одгледување

Може да растете од семе, но во исто време доволно голем примерок ќе се добие само по неколку години, бидејќи оваа палма се одликува со бавен раст.

Штетници и болести

Пајакот грини, грицки, инсекти од скала или aphids можат да се населат на растението. Откако ќе се откријат штетниците, ќе биде потребен третман со специјални инсектициди.

Болеста може да се разболи поради кршење на правилата за нега. Честопати, врвовите на листовите почнуваат да се исушуваат како резултат на ниската влажност.

Растечки карактеристики

Често се препорачува да се засадат неколку случаи на датуми на Робелин во едно тенџере, додека тие треба да бидат поставени многу близу едни до други. Се случува стеблата да се испреплетени и поради тоа може да изгледа дека се разгрануваат датумите. Во овој поглед, постојат извори во кои има информации дека ова растение може да биде повеќестепено, но тоа не е така.

Погледнете го видеото: Отворено на Алфа: Летово нема датум за преговори со ЕУ (Февруари 2020).