Цвеќиња

Правилна грижа за јасмин градинар

Гарденсија Јасминоид (Јасминоид) е затворен цвет со висина помала од 80 сантиметри, чие родно место е Јапонија и Кина. Листовите на растението се густи, заситени зелени и со сјајна површина. Цветовите обилно ја покриваат грмушката и во исто време потсетуваат на роза и јасмин. Тие имаат бела боја и светло пријатен мирис. Можно слетување на отворено за летото.

Постојат многу видови и сорти на Гарденсија, но дома најчесто се одгледува Јасмин или, како што се нарекува, Регал, тоа е августа. Некои градинари веруваат дека овие видови се различни, всушност, тоа не е така. И имињата се само синоними.

Во источните земји, цвет се одгледува во куќа не само за убавина, туку и како лек. Овошје и ризоми од гарденија се користат за да се направи чај или лушпа, кои лекуваат многу болести.

Гарденсија Јасмин многу расположена и бара внимателна грижа за самите нив. Затоа, секој одгледувач кој ќе одлучи да го засади ова растение дома треба да биде подготвен за макотрпна работа со цел да ужива во прекрасно цветни во иднина.

Влажност и наводнување дома

За време на активен раст и зреење на пупки, по зимување, околу средината на март, цвет има потреба од обилно наводнување. Веднаш штом ќе се исуши topsoil, веднаш мора да се навлажни.

Во есента, hydrangea се напои помалку - за неколку дена, кога површината на земјата во тенџере се суши. Во зима, наводнување Јасмин е доволно 2-3 пати месечно. Во овој период, таа хибернира и се подготвува за пролетно цветни.

Не смее да се дозволи суша и прекумерна влага на почвата. Златното средно правило е прифатливо овде.

Се зема вода за наводнување бранеше и неколку степени потопло од собната температура. Покрај тоа, Gardenia сака кисела средина. За да го направите ова, можете да додадете сок од лимон во вода или да го одбраните во сад со додавање на тресет.

Наводнување Gardenia со заштитена вода

Ако не ги следите сите горенаведени правила и не се грижите правилно, тогаш лисјата наскоро може да станат жолти.

Влажноста е исто така од големо значење. За време на зреењето на пупки, треба да биде исклучително висока. За да го направите ова, ставете сад со вода во близина на садот или ставете послужавник со навлажнет тресет под тенџерето.

Со ова потребен е дневен туш. Штом пупките почнуваат да се отвораат, сите горенаведени активности треба да се запрат, во спротивно водата ќе предизвика кафени дамки на цвеќето и зеленилото.

Температура и осветлување Gardenia Јасмин

Гарденсија Јасмин сака светла и дифузна светлина. Најдоброто место во станот за неа ќе биде прозорец од западната или источната страна. Важно е сончевите зраци да не паднат на лисјата, во спротивно тие ќе изгорат, а растението може да умре.

На сончевата страна, можете да го засенчете растението од сонцето користејќи проucирен материјал.

Со недоволна дневна светлина, вреди да се грижи за дополнителен извор на осветлување.

Gardenia фитоламп

Промена од место до место за време на младиот и надежен. Бидејќи, поради честите промени на местата и вртењето на тенџерето, цветот ги ресетира пупките

Добра температура за растението во пролет - 22 до 24 степени. Во есента, температурата е намалена на 18 степени. Во зима, доволно е да не се спушти под 16 степени. Дури и мала хипотермија е штетна за корените на цветот.

Почва и ѓубриво

Почвата за Gardenia Јасмин треба да биде не само плодна и лабава, туку и кисела. Подлогата може да се купи готови во специјализирана продавница или сами да се подготви дома. За ова ви требаат:

  1. зимзелена земја
  2. земја на трева
  3. тресет
  4. песок или перлит

Важно е да не заборавите дека секоја почва ја губи киселоста со текот на времето. За да се врати оригиналниот состав, неопходно е да додадете раствор на лимонска киселина (5 капки на литар вода) со додавање на бакар сулфат - 0,5 грама на 1 литар 2-3 пати месечно 2-3 пати месечно.

Лимонска киселина се користи за одржување на киселоста на почвата.

Младите цвеќиња треба да бидат оплодени со минерални и органски материи неколку пати месечно во текот на целата година. Возрасните возрасни Гардијанија оплодуваат уште од пролет и седмично. Како дел од врвниот облекување, не треба да има калциум. Покрај тоа, корисно е да се користат тресет-ѓубрива од тресет од време на време. Ако листовите стануваат жолти, прскањето со железен сулфат ќе помогне.

Болести и штетници

Најопасните штетници на кои е изложено растение се скала инсекти, aphids, thrips и пајакот грини. Веднаш штом го погодија растението, вреди веднаш да се спроведе третманот со прскање со инсектицидни агенси.

Заминува Гарденија
Трипс
Меалибаг
Мите од пајакот
Ако лезијата е голема, може да трае неколку третмани со интервал од 7 дена.

Ако на задниот дел на листот се појават мали волнени дамки, прво што треба да направите е да користите сунѓер и метил алкохол извадете го самиот штетник од површината на листот. Потоа, третирајте го растението со било каков инсектицид.

Со бледи лисја и нивната мала големина, растението треба да се стави на повеќе осветлено место и да се оплоди.

Ако на листовите се појават жолти дамки, ова укажува недостатоци на почвата киселина. Можете да го решите проблемот со употреба на закиселена вода.

Остава да вене, пупки и цвеќиња туширани - Гарденија ослабе и бара соодветна грижа во сите погледи: осветлување, температура, наводнување и состав на почвата.

Знак на прекумерно прскање на пупки
Суви и пожолтени лисја од гарденија

Може да се појават дамки на inflorescences поради прскање за време на цветни. Треба веднаш да престане додека растението не згасне.

Најчести грешки во грижата и како да ги поправите

За да растението не страда и изгледа добро, треба да се придржувате кон некои правила:

  1. За време на развојот на пупки и пупки, цветот тешко може да толерира промени во температурата. Затоа, неопходно е да се обезбеди на растението соодветни услови: одржување на термичкиот режим и спречување нацрти.
  2. Неправилно наводнување и сув воздух да доведе до пуштање пупки. Истите симптоми се забележани за време на студено време. Не заборавајте дека наводнување треба да биде умерено, но чести, а границата на ниска температура не е пониска од 16 степени во зима и не пониска во лето.
  3. Остава да стане жолта ако почвата во тенџере е поладна од собната температура. Причината за ова може да биде локацијата на тенџерето на ладен под или во близина на прозорец во зима.
    Исто така, листовите може да станат жолти ако водата за наводнување е премногу тврда. Секогаш е неопходно да се брани неколку дена или да помине низ филтер.
  4. Поради непочитување на правилата за оксидација на почвата лисјата на цветот стануваат безбојни. За да се поправи ситуацијата, неопходно е редовно да додадете лимонска киселина во почвата заедно со наводнување.

Трансплантација на Гарденција Јасминоид

Бидејќи фабриката не сака да биде нарушена и да направи промена на местото, тогаш трансплантација е потребна во случаи на вонредна состојба. Ова може да се направи само во рана пролет, пред да се појават пупките, или во лето, по цветни. За растенијата за возрасни препорачуваат да се пресадат не повеќе од 1 пат за три години.

При пресадување, дел од корените се нужно отсечени, околу 1/4 дел.

Одводот од камења се истура во подготвениот тенџере, подготвениот подлога и тука уредно, за да не се оштетат корените, се пренесува Горденија. Цветот е изобилно напои и поставен на светло место на топло место.

Одгледување

Гарденсија Јасмин може да се пропагира на два начина:

Метод на размножување на семето. Комплексен и долг процес, а неговиот успех зависи од квалитетот на семето. Можете да купите семе од која било класификација во цвеќарница или од искусни градинари. При изборот, треба да обрнете внимание за да се осигурате дека тие се цврсти, без видливи знаци на оштетување и распаѓање.

Саден материјал за садење е засаден во подготвена влажна почва во рана пролет до длабочина од 5 милиметри од површината. Контејнерот е покриен со полиетилен и се става на топло место. За време на периодот на раст, потребно е редовно наводнување и прскање. По неколку недели, ќе се појават зеле. И првото цветни ќе се случи не порано отколку за 2 години.

Кутии од семе од Гарденсија
Пукањата се покриени со полиетилен
Садници се подготвени за садење

Пропагирање со сечи. Овој метод е побрз и полесен од претходниот. Во растение за возрасни, горниот дел од дршката е уредно отсечен најмалку 10 сантиметри. Долните лисја се отстрануваат, горните, во износ од 4-5 парчиња, остануваат.

Со цел коренскиот систем да се формира побрзо, дршката може да се стави во вода неколку дена.

Потоа подготвената дршка се третира со раствор за активирање на растот и засаден во подлога од тресет и песок.

Контејнерот е покриен со полиетилен, каде што се одржува температурата. 25 степени. После неколку дена, дршката се вкорени и може да се пресади во тенџере на постојано место.

Сечињата од Гарденија пред да се искорени

Подготовка на растението за зима

Дома јасмин градинар тешко минува низ зима и бара внимателно внимание на себе. Во овој период, многу е важно осветлувањето да биде долго (најмалку 12 часа на ден) и светло, а температурата на воздухот да се одржува на исто ниво - 16 степени.

Почвата треба да биде умерено влажна цело време, но не и да се запуши и да се исуши. Ако не се следат овие правила, цветот брзо осиромашува и може да не преживее до пролет.

И покрај сите тешкотии во напуштањето и вагините на растението, Gardenia Јасмин е во состојба да даде многу радост со својот шик цветни и одлична нежна арома на некој што ќе одлучи да го привлече во куќата.

Погледнете го видеото: What makes us feel good about our work? Dan Ariely (Април 2020).