Растенија

Засадување на семе од копар на отворено во пролет

Не секој се справува со зимско сеење копар, а повеќе семиња се трошат. Со садници, воопшто не треба да се мачите - популарните зеленили се доста отпорни на ладно. Затоа, садењето копра на отворено земја со семе во пролетта останува најпознат начин за негово одгледување.

Датуми за сеење

Временските прогнози не секогаш дозволуваат однапред да го предвидуваме режимот на температура за цел месец. Штом мразовите под -4 ° C конечно ќе ги снема ноќните показатели, дојде време за првото садење копра. На + 3 ° C, фабриката почнува активно да се развива. Како по правило, во повеќето региони на нашата земја ова е дваесетти април или почеток на мај. Не треба да го одложувате сеидбата, затоа што во пролетта земјата е влажна, а температурата од + 15-20 ° C е најпосакувана за млади копар.

Повторените култури се вршат со фреквенција од две недели. Овој метод произведува култура во текот на летото. Но, со летно садење, не треба да се очекува толку многу зеленило како чадори погодни за конзервирање. Транзицијата кон цветни се јавува кога ќе се достигне 15-часовна дневна светлина.

Што се однесува до 2018 година, најдобри денови на садење зелени од гледна точка на лунарниот календар се 14 и 27 април, 2 и 12 мај, а исто така и 25 јуни.

Најдобри сорти копар

Според прегледите на градинари со искуство, ваквите сорти заслужуваат најдобри прегледи.

Грибовски

Раната зрела сорта со незаборавна арома е отпорна на болести и флуктуации на температурата. Првото слетување е најдобро да се започне со тоа. Исечете ги зелените еден месец подоцна по првите пука.

Копра Грибовски се разликува густа зелена и зачинета арома

Лесногородски

Една од најдобрите сорти на средната сезона е подготвена да се одржи место во креветите на крајот на мај. Дури и ослободувајќи цвеќе од стеблото, копачот на Лесногородски продолжува да ја зголемува зелената маса. Густото зеленило не бледне долго време кога се сече.

Пролетното садење семе од оваа сорта на отворено придонесува за висока продуктивност

Алигатор

Најзастапна форма е токму во сорти со доцна зреење, чиј најпаметен претставник е Алигаторот. Има долг вегетативен период пред цветни. Исечете ги зелените од истата грмушка неколку пати во сезона.

Листовите од копар од солетата Алигатор се одликуваат со синкава нијанса, со пролетно садење на семето на отворено, може да се берат од него цела сезона

Третман на семе од препарати

Обработка на семе од копар не е потребно, тие никнуваат и така. Сепак, поради високата концентрација на есенцијални масла, појавата на садници може да се одложи 2-3 недели.

Постојат два начина да се забрза ртење:

  • меурчиња. Семињата се натопени 20 часа во кислородна вода на температура од + 20 ° C. Обезбедување на сите овие услови станува возможно со аквариум компресор;
  • топло натопување. Семињата се истураат во вода на температура од + 50 ° C. Водата како што се лади се менува во нова. Или топла течност се заменува на секои 8 часа ако се користи термос. Овој процес трае два дена, по што семето се отстранува и се распоредува во чинија на газа. Тие се покриени со влажна крпа одозгора и се чуваат во оваа форма на собна температура уште 4 дена. Откако ќе се појават корените, саден материјал се суши.

Третираните семиња ќе никнат за 5 дена. Покрај тоа, третманот за одржување на температурата помага да се избегнат многу болести карактеристични за копар.

Садење копар семе на отворено земјата во пролет: инструкции

Изберете сончево место или делумна сенка под копар. Почвата треба да биде плодна, лабава и влажна. Земјата копра бара неутрална: со висока киселост, станува црвена, со голема алкалност - станува жолта. И тоа, и другото значително влијае на земјоделските култури.

Забрането е кондензација на морков и целер со копра. Но, сите други зеленчуци ќе бидат задоволни со такво соседство.

При слетување, се користат два главни методи.

Линеарно

Долгите ленти од копар се погодни по тоа што е погодно да се олабави почвата меѓу нив. Помеѓу редовите оставете 15-20 см слободен простор. Длабочината на самите редови е 2 см, тие се умерено напои и исполнети со семиња на 1 g на метар квадратен. м, по што тие се попрскани со земја. Тие се воздржуваат од понатамошно наводнување сè додека не се појават првите пука.

Лесен начин да се засадат семе од копар е лесен за спроведување

Тепих

Овие стапки на сеење полесно се следат со моделот на тепих. Бујна зелена ќебе не бара контрола врз длабочината на семето. Тие едноставно се рамномерно расфрлани низ креветот и се затвораат внатре со гребло. Наводнување се врши по садењето. Самата вода ќе носи семе до длабочината што им е потребна.

Видео: како и кога да се засади копра

По грижата за слетување

Копра е скромен, па затоа не бара напори за нега на титаник. Harетвата ќе биде подобра ако ги следите основните правила.

Наводнување

И влажни и премногу пресушени земјишта се подеднакво штетни за копар. Вишокот на вода ја намалува аромата на растенијата, недостатокот ја зголемува содржината на нитрати во нив. Две наводници неделно се доволни за кревети од копар. За време на летната жештина тие користат попрскување.

Врвно облекување

Не се дозволени рани сорти на ѓубрива. Но, со фактот дека тие растат подолго, можете да ја разредете диетата со нитрофозична уреа - до 15 g на метар квадратен слетувања. Но, подобро е да се воздржите од ѓубриво со азот. Доцна копра се додава втор оброк - три недели по првото. 5 g калиум сол и 7 g уреа се земаат на метар квадратен од градината. Во исто време, тие се обидуваат да избегнат добивање ѓубрива на зеленилото. Завршете го воведувањето минерали во почвата со дарежливо наводнување. За лекување на плевелите се врши навремено плевење.

Олабавување

По секое наводнување или врнежи од дожд, почвата помеѓу редовите се олабавува така што воздухот влегува во корените на растението. Прво, доволно е да се олабави до длабочина од 5 см, секој пат кога ќе се зголеми до 12 см.

Нијанси на грижа

  • Во екстремна топлина, зелените мора да бидат покриени со крошна на лутрасил.
  • Со прашкаста мувла (бела обвивка) или фимоза (црни дамки), погодените растенија се отстрануваат од градината за да избегнат инфекција на преостанатите. Третманот се спроведува само со биолошки препарати како Fitosporin или Trichodermine. Истите овие алатки помагаат при напад на земјена болва.
  • Копар од aphids може да се посипува со тоа што ќе го исчистите со пепел или шеќер во прав.
  • Потребно е да се намали насадените зелени на време - оние копани грмушки чија висина не надминува пет сантиметри ќе бидат највкусни.

Копар никогаш не е премногу. И, колку и да го посадите, секогаш ќе ви бидат приготвени и свежи и сушени.

Погледнете го видеото: NYSTV - Hierarchy of the Fallen Angelic Empire w Ali Siadatan - Multi Language (Февруари 2020).