Градината

Ги препорачуваме 10-те најдобри сорти јагода за поправка

Можете да добиете ароматични бери култури во текот на топлата сезона, ако садите засадувате сорти на градинарски јагоди на градината. Овие се брзорастечки и обилно носечки култури што ќе дадат 3 култури во сезона.

Што е степен на поправка

За поправка на растенијата вклучуваат растенија кои лежат цветни пупки во текот на сезоната на растење, без оглед на должината на дневните часови. Затоа peduncles, зелени и зрели плодови се секогаш присутни на едно растение.

Предности на сорти:

 • брз раст;
 • изобилство плодни во годината на садење;
 • отпорност на пајаци грини и други болести и штетници типични за јагоди;
 • добар вкус;
 • висока декоративност.

Единствениот значаен недостаток на ваквите јагоди е потребата за годишно ажурирање на садење. Причината е брзото стареење на растението.

Ако ги оставите грмушките уште 1 година, приносот ќе биде низок, а бобинките ќе бидат мали.

Првата култура за санирање на сорти на градинарски јагоди се бере во јуни-јули, втората во август и третата по поволно време во септември-октомври. Во јужните региони, бобинки се берат дури и во ноември. Главната работа е дека во текот на ноќта температурата на воздухот не се спушти на минус.

Највкусните претставници

Повеќето сорти на незадоволни јагоди се разликуваат во слаткиот и кисел вкус на овошјето и добра сочноста. Тие се погодни за свежа потрошувачка, замрзнување и преработка. Речиси сè може да се одгледува на балконот и да се користи за вертикално градинарство.

Најдобрите сорти на градинарски јагоди за средната лента:

 1. Кралицата Елизабета Втора - Врши списоците со најпопуларните и најпродуктивните сорти. Грмушките од растението се високи со големи удари. Бобинки се слатки, достигнувајќи маса од 50 до 100 g.Таа е отпорна на мраз. Кога растат помеѓу грмушките, тие одржуваат растојание од 40-60 см. Првите плодови се отстрануваат кон крајот на мај - почетокот на јуни.
 2. Еви 2 - толерантна суша култура на англиско размножување. Овошје со заоблена форма со тежина од 25 g, сочни, месести. Предноста на сортата е можноста да расте 2 или повеќе години по ред на едно место без да се ажурира. Дава стабилни приноси со бобинки со иста големина. Тој е стабилен против разликите во температурите и неповолните временски услови.
 3. Маестро - разновидна француска селекција. Бобинки со средна големина со тежина од 35-45 г. Плодовите се конусна, слатка, зреат рамномерно, не изгниеат на влажно време. Сортата се одликува со зголемен имунитет кон поголемите заболувања.
 4. Портола - формира високи разгранети грмушки. Бобинки се во облик на срце, слатки во 70-80 g. Разновидност на средната сезона, отпорна на вода и габични заболувања. До крајот на сезоната, насадите се покриени со фолија за да се добие четврта култура. Кога садењето помеѓу редовите одржувајте растојание од најмалку 60 см.
 5. Искушение - Една од ретките сорти што дава големи плодови со белешки од морско оревче. Бобинки се сочни, со тежина од 30 гр. Грмушките се високи со големи лисја, така што растението добро ја толерира топлината и сушата. Се користи за вертикално градинарство.

Опишаните сорти на поправка на јагоди се одгледуваат во средната лента многу години, затоа тие се добро проучени и прилагодени на климатските услови. Тие успешно се одгледуваат на отворено и затворено тло, на вертикални слајдови и хоризонтални кревети.

Преносни сорти

При изборот на поправка на сорти на градинарски јагоди, фармите секогаш ги земаат предвид карактеристиките на густината на бобинки и транспортираноста. Овие својства директно влијаат врз износот на профитот. Меѓу сортите чии плодови добро го толерираат транспортот, се разликуваат следниве:

 1. Албион - формира висока грмушка, давајќи 4 култури годишно. Бобинки созреваат црвен, сочен, конусен облик, со тежина од 70-80 g, отпорен на суша, добро транспортирана на долги растојанија без губење на презентација.
 2. Шарлот - отпорна на временска разновидност со светла вкус на диви јагоди. Бобинки се во форма на срце, со тежина од повеќе од 20 g. Пулпа е густа и слатка, бобинката добро се чува дури и кога е целосно зрела.
 3. Селва - американска селекција со висок принос, големи плодови. Тежината на бобинки е од 30-50 g. Плодовите се густи и силни во форма на конус. Формира голема грмушка со 20 или повеќе peduncles.
 4. Фламенко - разновидност на избор на англиски јазик. Бобинки се црвено-портокалови, густи, со тежина од 30-40 g. Средно-доцна сорта. Првата култура се бере во јули, втората во септември. Земјоделските култури се стабилно високи. Кога се чува, Бери не е потемна и не губи густина.
 5. Сан Андреас - Голем fruited и висок принос претставник на американското одгледување. Од една грмушка соберете до 3 кг бобинки. Овошјето е во форма на срце, црвено, слатко, со тежина од 40 g.

Сите поправени сорти на јагоди се одликуваат со фактот дека кога се одгледуваат дури и на мала област, тие можат да произведат висок принос на вкусни бобинки. Главната работа е редовно да ги храните растенијата и да ги отстраните црвените лисја.

Погледнете го видеото: Our Miss Brooks: Another Day, Dress Induction Notice School TV Hats for Mother's Day (Февруари 2020).