Растенија

Дахлијас

Дахлијас (Далија) се директно поврзани со семејството астер. Таквото растение е едно од најспектакуларните и долго цветни цвеќиња што се одгледуваат во градината. Дахилите имаат прилично широка палета на бои, а цвеќињата исто така можат да имаат широк спектар на форми. Тие цветаат доста долго, што трае од средината на летото до првите есенски мразови, и ова е најважната предност на дахлиите. Тие влегоа во европските земји само на крајот на 18 век од Мексико. Далија беше прогласена на тој начин само во 1803 година од страна на ботаничарот Ц. Вилденау. Тој го постави овој цвет во чест на академикот во Санкт Петербург И.Георги, кој беше познат етнограф, ботаничар и географ. Постојат околу 13 видови далија, но има околу 15 илјади сорти.

Растечки карактеристики

Сорти, форми и бои на такви растенија се многу различни. Тие можат да ги красат и цветниот кревет и граничната линија. И ако сакате, може да се користи како единечен или дури и затворен цвет. Таквите убави цвеќиња се одликуваат со нивната слабост и не расположение. Ако изберете добро место за садење со соодветна почва, како и правилно да го нахраните и напојувате растението, тоа ќе расте многу брзо и цвета изобилно. Средината на пролетта е најдобро време за купување клубени од далија. Забележете дека тие мора да бидат силни, месести и да имаат кратки, но јасно видливи никне. Ако клубенот е мек или сув, тогаш не се препорачува да го купите.

Главните сорти со фотографии

Класификацијата на овие растенија е поврзана со структурата, како и со формата на самиот цвет. Во моментот, се распределуваат 12 класи на далија. Сепак, постојано се појавуваат нови часови и ова се должи на формирањето на нови сорти. Подолу се оние сорти што се најпопуларни:

Едноставно

Имаат еден ред ливчиња, дијаметарот на цвеќето е 10 сантиметри. Висината на грмушката, како по правило, не надминува 45-60 сантиметри. Главните сорти: принцезата Мари oseозе розова, жолт чекан - жолта, и портокаловата - портокалово-црвена.

Анемона

Постојат 1 или повеќе редови на маргинални ливчиња. Во средина тие се тубуларни, издолжени. Дијаметарот на inflorescences не надминува 10 сантиметри, а висината на грмушката може да биде 60-90 сантиметри. Главните сорти се лушливи јоргована жолта, бронзена Вера Хигинс и црвена комета.

Јака од јака

Дијаметарот на цвеќето е околу 10 сантиметри, а во висина на грмушка може да достигне 75-120 сантиметри. Постои 1 граничен надворешен ред ливчиња, директно на нејзиниот врв има уште 1 ред изопачени и кратки ливчиња со различна боја, што изгледа слично на јака. Главните сорти се златни со шарлах Ла ocоконда, крем Чимборазо со црвеникава боја, крем Клер де Луна со жолтеникава боја.

Пион-форма

Дијаметарот на цвеќето е 12-15 сантиметри. Рамни ливчиња со раб се наоѓаат во 2 или повеќе редови, а тубуларните ливчиња се наоѓаат во централниот дел. Висината на грмушката е 75-120 сантиметри. Главни сорти: Симфонија пурпурна црвена и виолетова Фасцинација.

Декоративни

Дијаметарот на тери цвеќиња варира од 8 до 25 сантиметри, а во висина на грмушка може да достигне 60 сантиметри. Главни сорти: мал портокал Дејвид Хауард, голема жолта долина Темза, како и многу голема виолетова Јокондо.

Сферични

Округли ретки срамнети со земја, во црево, со дијаметар може да достигнат од 8-15 сантиметри. Висината на грмушката е 90-120 сантиметри. Главни сорти: праска-црвена Crichton мед, црвеникава Дорин Хејс и Esmonde жолта боја.

Помпом

Дијаметарот на сферични цвеќиња е 5 сантиметри или повеќе. Преклопените маргинални ливчиња имаат заоблен или тап крај. Висината на грмушката е 90-120 сантиметри. Главни сорти: Белег на лаванда, светло виолетова Виолетова виолетова и розова Норин.

Кактус

Дијаметарот на тери цвеќиња може да биде еднаков на 8-25 сантиметри, па дури и повеќе, а висината на грмушката - од 90 до 150 сантиметри. Маргиналните ливчиња се тесни, зашилени и завиткани. Главните сорти: прилично голема црвеникава посета, многу голема розова Дани, минијатурна жолта пируета, мал црвен ден на Дорис.

Полу-кактус

Дијаметарот на тери цвеќиња варира од 8 до 25 сантиметри, а грмушката во висина може да достигне од 90 до 150 сантиметри. Маргиналните ливчиња се свиткани во правец од средина до врвовите. Главни сорти: многу мала жолта боја жолта, мала Бела ластовичка бела, прилично голема жолта Нантенан и средна портокалова есенска оган.

Нимфајум

Однадвор, двојните цвеќиња се слични на лилјаните со вода, тие имаат точна форма и се одликуваат со нивната благодат. Нивниот дијаметар може да варира од 7 до 20 сантиметри, а во грмушката достигнува висина од 70-130 сантиметри. Главните сорти се: Гери Хок светло розова, чиста бела генета и виолетова четкичка.

Мешани

Ова ги вклучува оние сорти кои не се слични на оние опишани погоре.

Сепак, таквите цвеќиња имаат не само разновидни форми на цвеќе, тие исто така имаат многу широка палета на бои. Значи, можете дури и да запознаете црна далија, поточно црна и црвена. Во ова растение, акумулирани се многу специјални пигменти - антоцијанини. Сепак, сите одгледувачи на светот се стремат да создадат сина далија. Сепак, за жал, тие досега не успеале, но надежта да го видат ова чудо еден ден.

Како да се зголеми дахлија

Подигањето дахија е прилично едноставно, но тие бараат посебна грижа, што е доста време. Значи, во есен, ќе треба да ископате клубени, како и да им обезбедите најудобно складирање. Меѓутоа, ако не сакате да вложите многу напори за одгледување такви цвеќиња, тогаш можете да користите семиња за садење. Годишните исто така имаат многу спектакуларен изглед, и има прилично голем избор на различни сорти: обилно цветаат Coltness Hybrids не-двојни цвеќиња од различни бои, висината на грмушката не е поголема од 50 сантиметри; Редски има бронзено зеленило; Риголето има мали цвеќиња од Тери; рано цветни Фигаро и други. Стекнатите семиња се препорачуваат да се посеат на отворено почва само во втората половина на мај, сепак, во овој случај може да се видат како цветаат само на крајот на летото. Со цел да се приближи моментот на цветање на годишните дахии, се препорачува да се одгледуваат преку садници.

Прво треба да ги 'ртете семето. За да го направите ова, ќе ви треба пластичен сад или стаклена градина, која треба да биде исполнета со калциниран песок. Значи, семињата од далија се дистрибуираат на површината, а на нив се истура тенок слој песок, сè е добро навлажнето со шише со спреј и се покрива со филм одозгора. Ртење ќе трае околу 10 дена, додека температурата треба да биде најмалку 25-27 степени. После тоа, зелените што се појавија се нуркаат во одделни контејнери. Земјината мешавина мора нужно да ја апсорбира водата и да биде лабава. Таквата почва може да се купи во продавницата или да се подготви самостојно, за ова со комбинирање на лист почва, песок и тресет, земена во сооднос 2: 1: 1. Пред нуркање три дена, почвата мешавина мора да се третира, за ова се пролева со раствор од калиум перманганат, кој треба да биде жешко (околу 70 степени) и да има темно розова боја. Марината од растенија треба да се напои додека почвата се суши. Садници може да се трансплантираат во отворена почва кон средината на мај.

Садење далија

Избор на седишта

Пред да се вклучите во директно садење дахилиа, треба да изберете најпогодно место за нив. Таквата фабрика реагира крајно негативно на нацрт. Сепак, може да расте и да се развива нормално само во сончево и проветрено подрачје, кое исто така ќе биде заштитено од налетите на ветрот. Соодветното земјиште треба да се исцеди, да се пропушта вода и да е богата со хранливи материи. Киселоста на почвата за такво растение не е многу важна, но најдобро е ако е неутрално или малку кисело. Во премногу кисела почва, чија pH вредност е 5-4, се препорачува додавање на гасена вар. И во случај кога pH вредноста надминува 8,5, тресет се внесува во земјата.

Кога копате во есенско време, компост може да се додаде во земјата, како и хумус на 1 квадратен метар 3-5 килограми. Во пролетта, пред да садите дахили на површината на почвата, треба рамномерно да дистрибуирате мала количина дрво пепел, како и зрел компост (само не-лиснат), тогаш сè треба да се забрани со гребло. Со цел растенијата да не повредат помалку и да не се дегенерираат, искусни градинари советуваат да се садат на ново подрачје секоја година. Во исто време, местото каде што пораснале дахилите треба да почива од овие цвеќиња најмалку 3 години. Исто така, за садење на овие растенија, не се препорачува употреба на почвата на која претходно се одгледувале астери или цвеќиња подложни на габични заболувања.

Како да се подготват клубени за садење

Подготовката на тубер треба да се направи во април. Значи, тие треба да ги отстранат исушените корени, како и оштетените места. Тогаш е неопходно да се изврши обработка на местата на исечоци со зелена боја. По ова, подготвени клубени треба да бидат засадени во тенџере исполнет со плодна почва или тресет. Тие треба да бидат засадени така што горниот дел се крева над површината на подлогата за 2-3 сантиметри. За неколку недели, садот треба да се стави на добро осветлено и топло (најмалку 18 степени) место. Откако ќе се појават бубрезите, неопходно е да се поделат клубени на делови. Во исто време, вреди да се запамети дека секоја дивиденда треба да има бубрег со корен од вратот. Се случува од 1 клубенот да дојде 5 delenok. Delenki треба да се пресади и одгледува некое време. После тоа, страничните пука што имаат висина од најмалку 10 сантиметри се отсечени од нив и засадени на отворено. Оние пука што беа отсечени треба да бидат засадени во подлогата како сечи и да се отстранат на темно место. Обезбедете им добро наводнување. Вкорените сечи можат да бидат трансплантирани на отворено. Овие процедури ќе помогнат брзо да се пропагираат дахилиите, како и да се спречи нивната дегенерација. Ако нема потреба, поделбата на клубени може да се испушти.

Засадување Далиас на отворено

Можете да засадите далија на улица само откако времето е топло и почвата доволно се загрева. Најчесто, овој пат паѓа во последните денови од мај и први јуни. Големината на јамата треба да ја надмине големината на самиот клубенот со коренскиот систем точно 3 пати (40X40X40). Значи, откако клубенот е во дупката, треба да останат околу 5-7 сантиметри. На дното на подготвената дупка, направете слој од расипано ѓубриво или компост, истурете слој почва на врвот за да не го запалите коренскиот систем. Потоа, ставете го испрсканиот клубенот во јамата и посипете го со потребната количина земја, но така што неколку сантиметри од стеблото на растението се наоѓаат над земјата. Во случај да бидат засадени високи далии, веднаш се инсталира сигурна поддршка. Кога фабриката е засадена, таа мора добро да се истури со ладна вода, и да се попрска на површината на почвата со прекривка, која се состои од пилевина или мала кора од дрво, која мора да се меша со компост или тресет. Слојот на прекривка треба да биде околу 5 сантиметри.

Далија грижа

Како да водаме

Слој од прекривка на површината на почвата ќе заштити од глимови и прекумерно брзо сушење на почвата, а исто така ќе помогне да се ослободите од потребата за плевење и олабавување на почвата. Наводнување треба да биде обилно 1 или 2 пати за 7 дена (не во дождливи денови), сепак, проверете дали почвата не е загадена, затоа што во овој случај може да се појави расипување на кореновиот систем доволно брзо. За да го намалите количеството на напојување во топлите денови, треба да ги прегази дахилите. Пред да го наводнете растението, неопходно е да се ископа земјата со која е досадно. Потоа повторно ставете вода и намачкајте ја далија.

Врвно облекување

За време на сезоната на растење, на највисокиот облекување им се потребни такви цвеќиња 2 пати месечно, додека е неопходно да се користат и минерални и органски ѓубрива, и тие треба да се применуваат наизменично. Значи, како органски ѓубрива, можете да ја користите инфузијата на лопен (1:10) или измет од птици (1:20), како и нитрат на амониум со 15 грама земени на 1 квадратен метар. Кога се појавуваат првите бубрези, тие се хранат со суперфосфат и калиум ѓубрива, додека 30 g од супстанцијата се зема на 10 литри вода (количината се пресметува за да се хранат 8 растенија).

Предлог

Бидејќи стеблото на таков цвет е шупливо, тој е прилично кршлив и може да се оштети при лошо време. Во овој поглед, таа мора да биде врзана за сигурна поддршка. Во случај да стекнат стеблото, се препорачува да се обидете да поставите лист. За да го направите ова, земете силна гранка и прикачете ја на оштетената област, поправете ја. Поддржете го стеблото за да не се наведнува. Ако ова е направено навремено и соодветно се грижи за далија, тогаш дури и убавите цвеќиња можат да цветаат на оштетеното стебло.

Градинарски

Во случај кога постои желба да се добијат поголеми и поспектакуларни цвеќиња, се препорачува да се прибегне кон градинарски. Значи, треба да оставите само 3 стебла. Во спротивно, цвеќињата ќе бидат мали и не многу спектакуларни. На секој педунал треба да ги отстраните дополнителните пупки, оставајќи 1 или 2. Цвеќињата што почнаа да бледнеат, треба да бидат отсечени, затоа што од фабриката земаат многу енергија. Во текот на целата сезона, високи сорти се препорачуваат да ги отсечат растечките странични пука, кои можат да се користат како сечи. Кај сорти на недоволно големи (на пример: кактус, помпоми), како и во оние грмушки што растат сами, може да се остават странични пука доколку сакате.

Штетници

Вдлабнатини можат да се сместат на стебленцата на далија, и ушнички на пупки. Ако се забележани штетници, тогаш е неопходно да се спроведе третман со лушпа од celandine или пелин од дрво 1 пат за 7 дена, и подобро е да се направи ова во вечерните часови. Во топли денови, треба да се третираат инсектицидни препарати од aphids, гасеници, трипи и крлежи. Aphids се населуваат на овој цвет најчесто. За да се ослободите од тоа, можете да ги третирате грмушките со раствор за сапуница.

Harетва клубени во Далија

Треба да ги ископате клубени по првиот мраз. Сите летоци и епалети се отсечени од нив, а пукањата се скратени на 5-10 сантиметри. Постојат градинари кои пред да соберат клубени, ги исекле стеблата неколку дена пред тоа. Но, ако течноста става на парчиња, тогаш во овој случај може да започне да ја изгние основата на стеблото. Во овој поглед, по сечењето на растенијата мора да се затворат со алуминиумска фолија. Треба да се запомни дека клубени имаат многу кревки вратови, и затоа нивните експерти советуваат да започнат со копање наутро во суво сончево време. До вечер, вратот има време да се исуши и да стане посилен. И со сушени клубени е многу полесно да се отстрани преостанатата земја.

Ископате ги клубени правилно. Копајте далија од 4 страни, додека 30 сантиметри треба да се повлечат од стеблото. Ова ќе ги отсече долгите корени. Тогаш вилушките мора внимателно да се стават под земјената грутка и да се туркаат на површината. Извадете ја почвата и ширете ги клубени за да се исушат. Ископаните клубени треба да се мијат со проточна вода (од црево) од остатоци од почва, што може да содржи патогени. Треба да ги отстраните навреме, затоа што ако се појави затоплување во есен, бубрезите во спиење можат да се разбудат, а тоа може да ги уништи.

Како да ги чувате дахилите во зима

Добро исушените клубени треба да се стават во складирање, така што гниење не се појавува на нив. Но, тие не треба да се презаситуваат, затоа што во пролет ќе дадат слаби слаби.Целото механичко оштетување мора да биде отсечено и овие места треба да се третираат со јаглен. За да се одржи интегритетот на коренските вратови, тие се попрскани со креда или пепел.

Клубени треба да се чуваат во проветрена просторија, додека влажноста треба да биде 60-70 проценти, а температурата треба да биде од 3 до 5 степени. Можете да користите сув подрум, но ако зеленчукот се чува таму, тоа ќе предизвика поголема влажност, што ќе го зголеми ризикот од гниење и габични заболувања. Клубени се препорачува да бидат поставени во кутија на дното на која се истури тресет слој, а на врвот на нив треба да се полнат. Исто така, песок или пилевина од четинари е погодна за овие цели. Кога се сушат и избришете клубени, подлогата се препорачува да се навлажне малку. Во отсуство на вентилација, ќе треба да го вклучите вентилаторот 3 пати за 7 дена за 30 минути.

Во станот, саден материјал треба да се чува на најстуденото место. Како по правило, тие се поставени во кутија и се поставени веднаш до балконот. Клубени може да се пакуваат во вреќи направени од полиетилен и да се полнат со песок, пилевина или сушен тресет, а потоа добро да се врзуваат. Можете да го завиткате секој клубенот со весник и да ги ставите во вреќа со полиетилен. И, потоа тие се сместени во картонска кутија и се ставаат на прилично ладно место, на пример, на застаклена чардак. Но запомнете дека тешките мразови можат да убијат клубени.

Во топлина и висока влажност, клубени се чуваат многу слабо. Но, за да се поправи оваа ситуација може парафин, кој треба да ги покрие клубени. Треба да ставите парафин во водена бања и да почекате додека не се стопи. За 1 секунда, потопете го клубенот во него, извадете го, почекајте неколку секунди и повторно спуштете го во добиената течност. Таквите клубени треба да се склопат во торба со целофан и таму да се прелива песок, сув тресет или пилевина. Врзи цврсто. Пред да садат такви клубени, тие се малку нанесуваат, што овозможува филмот да попукне.

Во зима, спроведете систематски преглед на саден материјал. Кога ќе се појави гниење, треба да се исече и да се попрска со исечени места со дрвен јаглен или да се третира со брилијантно зелена боја.

Погледнете го видеото: Real Life Trick Shots. Dude Perfect (Февруари 2020).