Зимзелена грмушка обемна (Skimmia) е директно поврзана со семејството Rutaceae. Тој доаѓа од Југоисточна Азија, како и од Јапонија.

Оваа грмушка има куполна круна, а нејзината висина не надминува, како по правило, 100 сантиметри. Целосно густи, сјајни триаголник, се слични по оние од ловоров. Бојата на предната страна е темно зелена, а внатрешната е бледо зелена. Се случува на листовите плочи да има црвеникаво раб. Должината на листовите може да варира од 5 до 20 сантиметри, а ширината е 5 сантиметри. На долната страна на летоците има жлезди, и тие се јасно видливи во луменот. Ако ги допрете, тогаш лисјата стануваат миризливи. Густите цвеќиња во форма на паника се носат мали цвеќиња со сладок мирис. Плодот е црвена пиперка во која има само 1 семе.

Таквата грмушка има спектакуларен изглед во текот на целата сезона. На почетокот на пролетниот период, цвеќиња се формираат на неа, а во есента се појавуваат заситени црвени бобинки. Овошјето на кожа може да трае цела зима. Честопати на такво растение цвеќиња, пупки и минатогодишни плодови се распрснуваат во исто време.

Нега на кожа дома

Леснотија

Потребна е светла светлина, но мора да се дифузира. Таквото растение може да се одгледува во делумна сенка, но во овој случај нејзините стебла ќе станат издолжени, а дел од зеленилото може да падне. Неопходно е да се заштитите од директни зраци на сонцето, бидејќи тие се способни да остават сериозни изгореници на површината на зеленилото.

Температурен режим

На оваа грмушка само му треба свеж воздух. Во овој поглед, експертите советуваат да ја преместите надвор во топлата сезона. Во зима, тој се чувствува најдобро при ладност (не повеќе од 10 степени).

Влажност

Нормално расте и се развива со мала влажност на воздухот, што е својствено за градските станови.

Како да водаме

Во пролет и лето, на растението му треба редовно наводнување, додека почвата треба да биде малку навлажнета цело време. Во зима, наводнувањето е намалено, особено ако презимувањето е студено.

Врвно облекување

Fубрива се нанесува на почвата од април до 2 септември или 3 пати за 4 недели. За да го направите ова, користете ѓубриво за цветни растенија.

Карактеристики за трансплантација

Трансплантацијата се врши на годишно ниво во пролет, додека капацитетот треба да биде пропорционален со грмушката.

Соодветната почва треба да биде кисела, богата со хумус и добро исцедена. Негативно реагира на содржината на вар во почвата. За да се подготви мешавината на почвата, треба да се комбинираат кирпич, тресет и песок.

Методи на одгледување

Може да се размножува со сечи и семиња.

Пред сеидбата, семето мора да биде стратифицирано (третман со ниска температура). Сеидбата се изведува во мешавина од тресет и песок, чија pH вредност е 5-5,5. Контејнерот се става на ладно место.

Коренот се изведува во август-февруари и за тоа се користат полулигени сечи. Тие треба да бидат третирани со лекови кои го стимулираат формирањето на коренот, а потоа засадени во песок. Поволна температура - од 18 до 22 степени.

Штетници и болести

Лушпи, aphids и пајаци грини можат да живеат на растението. Најголема опасност се Panonychus citri. Оваа разновидност на штетници влијае на земјоделските култури. Таквата грмушка може да се разболи со оидиум на грозје или прашкаста мувла.

Главните видови

Skimmia јапонски (Skimmia japonica) - висината на таквата диоекциска фабрика може да достигне од 100 до 150 сантиметри. За да добиете бобинки од овој вид обем, женско и машко растение ќе треба да бидат засадени во близина. Мали женски и машки цвеќиња во облик на starвезда се собираат на различни растенија во апикални панели на сонце. Цветни започнува во март или април. Со почетокот на есенскиот период, сјајните црвени бобинки се формираат на грмушката.

Најпопуларните сорти:

„Рубеола“

Виолетова лист плочи, цветни пупки во овој случај се темноцрвена боја, а исклучиво машки бели цвеќиња имаат жолтеникави anthers.

„Формани“

Ова е хибридна фабрика со женски цвеќиња, на неа се формираат големи спектакуларни јата од бобинки.

„Меџик мерлот“

На површината на разновидните лисја плочи има многу жолтеникави удари, пупките се со бронзена боја, а цвеќињата се крем.

„Фрукто Алба“

Бобинки се насликани бели.

„Мирис“

Цветовите имаат мирис на крин.

„Паѓа пајак“

Зелените пупки до ноември стануваат боја на манго.

„Броккс ракета“

Големи inflorescences во форма на топка се состојат од зелени цвеќиња, кои почнуваат да се бели во ноември.

Скиммија Ривсијана

Ова џуџе растение е само-опрашно. Има и машки и женски мирисни цвеќиња обоени во светло бело. Плодовите се претставени со овални бобинки од малина боја.

Погледнете го видеото: 他她有多愛你這五個舉動代表他超認真兩性SKimmy 你的網路閨蜜 (Февруари 2020).