Растенија

10 најспектакуларни затворен растенија од пустината

Меѓу куќата, оригиналните жители на најсушните места на планетата отсекогаш уживале во посебна убов. Заслужената репутација на пустинските starsвезди се објаснува едноставно: ниту една друга фабрика не може да се пофали со таква леснотија на грижа и издржливост. Иако не сите succulents и кактуси им припаѓаат на културите кои се наоѓаат во природата во полупустините и пустините. И покрај тоа, изборот меѓу вистинската ендемична пустина е многу широк - од светли цветни starsвезди до скромни живи камења.

Расте кактуси дома

Посебната природа на растенијата природна во пустината

Природните услови на пустинските места на нашата планета се толку тешки што само екстремно цврстите растенија беа во можност да се прилагодат на нив. Но, тие во никој случај не се мали: стотици видови од најтешките растенија напредуваат дури и таму каде што се чини дека е безживотно, се натпреваруваат за скапоцена влага со претставниците на фауната, не помалку добро прилагодени на сушата.

Ниската и нерамномерна влажност со остра разлика во врнежите помеѓу сезоните, многу мала влажност, жешкото сонце, екстремно топло африканско или поумерена северноамериканска температура доведе до фактот дека за време на еволуцијата на растението, прилагодено на пустинските области, се стекнаа со исклучителни карактеристики:

  • можноста да бидат задоволни со минимална количина на влага, понекогаш стотици пати помалку отколку за жители на дури и умерена клима;
  • променлив метаболизам - можност за апсорбирање на јаглерод диоксид во текот на ноќта и затворање на стомата за да се запре испарувањето на влагата;
  • остра промена во периоди на активен раст и целосен одмор - сезонска, изразена вегетативна активност, проследена со длабок „сон“;
  • отсуство или минимален број на стомати; кожени лисја заштитени со восок или маснотии.

Кактусите и succulents често се поврзани со пустински растенија; за многумина, сите растенија од овие групи се чини дека се исти по природа. Но, далеку од сите извонредни култури доаѓаат од пустини, па дури и полупустини. Навистина, многу сукуленти мигрирале во простории од планинските предели, каде што проблемот со недостаток на хранливи материи, влага и ненадејни промени во температурата не е помалку релевантен, иако зборуваме за сосема различни климатски услови.

Најпопуларните кактуси и скоро половина од succulents растат во суптропиците, во планините, па дури и во шумските области. Значи, не доаѓаат сите succulents од пустината, но сите пустински растенија дефинитивно припаѓаат на бројот на succulents. Тие се во состојба да одржат резерви на вода во пука или лисја, да имаат месести ткива што апсорбираат вода и дебела кожа, мали стомати. Најјасно, сите овие механизми на адаптација се манифестираат кај кактуси.

Затворен растенија со пустинско потекло не изгубиле ниту една карактеристика на нивните природни предци, дури и ако зборуваме за минатиот долг избор на украсни форми и сорти. Се верува дека прилагодувањето кон екстремните услови на пустините и полупустините е неповратно. Таквите растенија, дури и во внатрешноста, остануваат обични жители на пустините, навикнати на далеку од типична влажност, температури и осветлување.

Една од клучните карактеристики на пустинските растенија е исклучително тесна „специјализација“. Таквите култури се прилагодиле до таков степен на тешки услови во пустините, што повеќе не можат да се прилагодат на какви било други услови на притвор, откако ја изгубиле можноста за аклиматизација. Целиот нивни метаболизам е уреден на сосема поинаков начин од оној на растенијата од другите климатски зони.

Оние што сакаат да одгледуваат пустински растенија треба добро да ја проучуваат својата природа: да успеат и да им се восхитуваат на starsвездите отпорни на суша долги години, ќе треба да ги пресоздадат своите познати услови. Стандардната грижа за ваквите растенија не е соодветна.

Кактуси

Комбинирајте ги сите затворени растенија што дојдоа кај нас од пустинските места и другите карактеристики:

  1. толеранција на суша;
  2. сонце lубов кон потребата да се биде на директна сончева светлина, екстремна чувствителност на какво било засенчување и недоволно осветлување;
  3. термофилен;
  4. loveубов кон крајности на ноќни и дневни температури;
  5. потребата за долг и строг заспан период за последователно цветни.

Грижата за пустински култури има многу заедничко. Таквите растенија бараат внимателно и ретко наводнување; во заспаната фаза, тие честопати можат да сторат без нив воопшто. Оплодувањето за пустински starsвезди е ретко, а подлогата треба да биде специфична - лесна, песочна или карпеста.

Ајде подобро да ги запознаеме најсветлите desertвезди на пустината, кои се особено популарни во модерните ентериери.

1. Starвезден кактус астрофиттум

Астрофитуми (Астрофитум) - еден од највпечатливите пустински кактуси. Ова се растенија со бавно растење со масивни ребра, благодарение на кои нерасчистените стебла во делот изгледаат како starвезда. Меките влакна се собираат во ситни гроздови, што им дава на кактусите уникатен пубертес на „точка“. Кактусот цвета во собни услови, изненадувачки со големи жолти цвеќиња со црвено грло и цевка од пубертес.

Astrophytum stellate (Astrophytum asterias).

Областа за дистрибуција: САД и Мексико.

Ова е лек за растење кактус што не сака трансплантација и продлабочување на коренскиот врат. Се одликува со фотофолијалност, отпорност на суша, точност на составот на почвата.

2. Неприкосновена боцкава круша

Може да се создадат цели делови и непробојни низи, бодлива круша(Опунтија) во собната култура ја губат својата агресивност. Овие кактуси се наоѓаат во различни услови, но не залудно станаа симбол на мексиканските пустини. Рамни, артикулирани стебла, честопати капки или овални во форма, воодушевуваат со боцки и тенки влакна, кои се многу тешко да се извлечат од кожата поради чипс.

Единствената способност за искоренување и моќниот површен коренски систем го прават овој кактус многу мачен. И единечни светли цвеќиња во полу-расцутена состојба потсетуваат на рози.

Опунтија (Опунија).

Областа за дистрибуција: Австралија, Централна и Јужна Америка.

Растењето на незгодни круши не предизвикува никакви тешкотии дури и за почетниците. Кактусите се развиваат брзо, како обилно наводнување во пролет и лето, многу оскудно во зима. Брзливите круши не се плашат од ненадејни промени во температурата, можат да го поминат летото во градината и се многу фотофолни.

3. ехинокактус „Еже“

Едно од најголемите глобуларни кактуси кои ја губат сферичната форма само на многу значајна возраст, флауни со бројни ребра и златни боцки. Затворен ехинокактус (Ехинокактус) не само што не ја достигнува својата вистинска големина (во природата, ехинокактусот може да надмине метар и пол висина), туку исто така скоро никогаш не цвета.

Но, убавината и симетријата на растението, украсени со густо наредени обоени - златни, црвени, портокалови или златно кафеави - трње, се толку уникатни што популарноста на кактусот „еж“ не изгледа толку изненадувачка.

Ехинокактус, или кактус на Еже (ехинокактус)

Областа за дистрибуција: пустини на Мексико и САД.

Многу е едноставно да се одгледува ехинокактус, но треба да бидете сигурни дека подлогата е лесна и малку кисела, осветлувањето е најпаметно, а зимувањето е кул. Ехинокактус се напои дури и во зима само 1 пат неделно, но овој кактус не толерира остра промена во влажноста и претпочита да го помине летото на отворено.

4. Нови сорти на здодевни алое

Пред неколку децении алое (Алое) доживуваше период на незаслужено заборавање, но денес повторно беше вклучено во списокот на најмодерни сукуленти. Досадни и безлични примероци од обични алое-дрво - ова е историја. Денес, цветниците од целиот свет обрнуваа внимание на неверојатни сорти и видови на алое, кои се подготвени да дадат шанси дури и на најоригиналните desertвезди на пустината во затворен простор.

Како фенси жител на длабокото море алое марлот (Алое marlothii), елегантни приклучоци во форма на цвеќе алое мотоли (Алое вариегата), единствена алое лиснато (Алое полифила) со лисјата наредени во сложена спирала во рамни приклучоци, итн. - ова се новите фаворити. Но, сите, без исклучок, алоето остануваат succulents со месести лисја собрани во базална или апикална розета, со полумесечина, зашилен врв, остри заби по должината на работ на листовите и синкави обрасци.

Алое Марлот (Алое Марлоти).

Алое вариегата

Алое мултифолијат (алое полифила).

Областа за дистрибуција: Пустини на Африка и Америка.

Сите алое вера - стари и новоотворени - се неверојатно скромен. Тие сакаат годишни трансплантации, свеж воздух и ладно зимување. Како и сите пустински starsвезди, алоето е -убител на сонце, но нешто потолерантен на слабо осветлување. Тие бараат прилично обилно летно наводнување и навистина не сакаат врвно облекување.

5. Фан Гастерја

Стеблата на овие сукуленти скратени до целосна невидливост ви овозможуваат да се восхитувате само на убавината на лисјата. Кај некои видови Гастерја (Гастерја) тие се наоѓаат во густи класични, во други - во двостепени, симетрично впечатливи места, во кои како да се рачно поставени „Купишта“ или навивачи во форма на вентилатори, честопати со заоблен врв.

Старите лисја на Гастер умираат, а младите може да бидат скоро исправени. Белите брадавици даваат темни тврди лисја несечен ефект. И розетите ќеркички, формирани во многу голем број, овозможуваат лесно размножување на растението или растат во „колонии“.

Гастерја (Гастерја).

Областа за дистрибуција: пустини во Африка.

Gasteria припаѓа на брзорастечките succulents кои треба да се трансплантираат на годишно ниво. Gasteria overwinter претпочитаат ладно. Но, останатите тие се скромен, толерантен на сенка, лесно простуваат грешки и во текот на летото напои доста изобилно.

6. Цветно чудо - лампрантус

Меѓу лозарите, овие растенија сè уште се подобро познати по старото име на најчестиот вид - делтоиден оскулариум (Оскуларја делтоиди), но и други претставници на родот Лампрантус (Лампрантус), каде што беа вклучени окулите, заслужуваат внимание. Овие се уникатни грмушки од грмушки со силно разгранување пука што лежат со возраста. Тие формираат вистински лисја, иако зелените изгледаат нестандардни. Сино-сиви, задебелени, триаголни, со назабени ребра, лисјата ги прават овие сукуленти еден од најоригиналните.

Но, вистинското шоу на лампентус започнува само кога ќе започне цветни. Мали цвеќиња во форма на хризантема од розови или јорговани бои цветаат во толкава количина што под нив понекогаш е невозможно да се издвои специјалното зеленило на осклаларноста.

Farsighted Lampranthus (Lampranthus deltoides), или Oscularia deltoid (Oscularia deltoides)

Областа за дистрибуција: Пустини во Јужна Африка.

Во растечкиот лампрантус, најтешко е да се избере вистинското наводнување. Дури и во текот на летото тие се изведуваат ретко и многу внимателно, а во зима скоро застануваат. Овој сукулент треба да помине незгоден период во студот, но светлото осветлување е мерка неопходна за растенијата во текот на целата година. Без пристап до свеж воздух, многу е тешко да се одгледуваат лампентуси.

7. Најтенкиот пука отон

Најмногу уникатни на succulents отон (Тона) - растение во кое вистинскиот пустински карактер не е лесно да се препознае дури и со тесно испитување. Лежејќи и овенати посуптилни пурпурни пука се комбинираат во ова уникатно растение со долги и густи лисја (со должина до 7 см во дијаметар, листот достигнува 3 см). Лисјата се наредени во ретки парови, благодатно распоредени, освојувајќи се со убавина на издолжена-капка форма (или лобати) форма.

Заоблениот дел од листовите не е нивна најнеобична карактеристика. На крајот на краиштата, восочната обвивка на месести зеленило се чини посебна. Овој вкусен дури цвета, оставајќи во мали жолти цвеќиња, со што станува очигледно дека растението припаѓа на семејството Asteraceae.

Отона Кејп (Отона капиенза).

Областа за дистрибуција: Пустини во Јужна Африка.

Заради целата своја чудесна убавина, отенот е еден од најлесните сукуленти што растат. Дури и во текот на летото, наводнување за растение се врши околу 1 пат неделно, избегнувајќи преголем притисок. Не само фотофил, туку оној кој го сака сонцето сака лесна почва, ладно зимување и свеж воздух.

8. Заоблени дрвја на Портулакарија

Споредете портуларија (Портулакарија) со друг вкусен вкус на дрво - дебела девојка - би била голема грешка. Навистина, portulacaria се специјални растенија. Грмушките, кои во затворени услови се развиваат во форма на густо разгранети, изненадувачки убави, компактни дрвја, изгледаат неверојатно импресивни.

Чаби месести лисја со светла боја седат спротивно на месести пукнати пукања. Лесно е да се формира растение, создавајќи дури и силуети кои потсетуваат на бонсаи, а присуството на неколку шарени форми ви овозможува да изберете растенија по ваш вкус.

Африка Портулакарија (Африка Портулакарија).

Областа за дистрибуција: пустини во Африка.

Портулакаријарите сакаат да го поминат летото на отворено и не се плашат дури ни од пладневното сонце. Лесно е да ги одгледувате, бидејќи дури и во лето растението претпочита ограничено наводнување, а хранењето е многу ретко за нив.

9. Гватемалското чудо - Гватемаласка Чеченија

Едно од најнеобичните растенија, не само во списокот на пустински starsвезди, туку и меѓу егзотичните култури во затворен простор. Скратена дршка не е видлива под зашеметување на излезот што личи на вештачко. Во густите „гроздови“ хехтиум (Hechtia guatemalensis) собрани долги и многу тесни линеарни лисја кои можат да се протегаат до половина метар.

Бодлив раб, сивкаста боја, лушпеста дно и црвеникава плакета со светло светло ја претвораат гватемалската хахција во пенлива starвезда. Но, овој вкусен успева да изненади и со цветни - паникули од бели цвеќиња со три песни.

Хибрид Гватемаласка ехетија (хибрид на Hechtia guatemalensis).

Областа за дистрибуција: Пустини од Централна и Јужна Америка.

Растењето на оваа оригинална култура е лесно. За цветни, таа треба да обезбеди кул зимување, режимот на светлина мора да биде стабилен, а наводнување - многу уредно. Остатокот од хехецијата е типичен скромен сукулент, изненадувачки во неговата издржливост

10. Сребрени камчиња од пахифитум овални

Едно од најнеобичните и „драгоцените“ растенија во затворен простор, пахифитум (Pachyphytum oviferum) изненадувања со текстура, форма и боја. Скратените пука не се видливи под изопачени, кружни или овални во пресек, потсетувајќи на чудни камчиња или украсни камчиња, при што лисјата достигнуваат должина од 5 см во дијаметар од 3 см.

Тесните лисја со восок како облога се насликани во сиво-бел тон, но поради текстурата во сенка се појавуваат светло сребро, со допир од розово злато во светло светло. Се чини дека се нанижани или расфрлани на ридови на земја, изгледа вештачка декорација на ентериерот. Сребрениот пахифитум, исто така, цвета првично, ослободувајќи светло-црвени цвеќиња на долги pubescent педикели.

Pachyphytum oviparous (Pachyphytum oviferum).

Областа за дистрибуција: Пустини на Америка.

Растењето на ова сребро чудо не е потешко од кој било обичен сукулент. Во текот на летото, пахифиттумот нема да се откаже од своето место на балконот, но таму е задоволен со редок наводнување, сончање и прекрасен на секоја температура. Тој дури и треба кул зимување само за цветни.