Цвеќиња

Правилно садење и одржување на градинарски азалии на отворено

Пред неколку децении, градината азалеа се сметаше за стаклена градина или стаклена градина, но веќе во последната деценија, градинарите во нашата земја почнаа да растат растенија на отворено. Цветаат грмушка азалеа е неспоредлива - гранките се изобилно покриени со деликатни пупки со едноставна или привлечна форма и разни нијанси.

Од каде потекнува градинарската грмушка азалеа?

Во прилог на бела, розова, жолта, виолетова, црвена или портокалова боја, постојат сорти со пупки во повеќе бои, што им дава на растенијата уште поубаво украсно. Бујна цветни во согласност со правилата на земјоделската технологија трае 3 до 10 недели.

Основата на хибридни сорти што можат да толерираат умерена зима на Централно руската лента на отворено е јапонската, која важи за национално растение во нејзината татковина. Предците на сорти на стаклена градина се индиски азалеи кои се heatубители на топлина.

Избор на место: отворено тло во предградијата и другите региони

Засадувањето на расад започнува со избор на соодветно место во градината. За оние кои се заинтересирани за садење во предградијата, нема фундаментални разлики. Азалеа нема да расте во случајно избрана област.

Изборот на место не зависи толку многу од регионот, како и од микроклимата

При пренесување на садници на отворен терен мора да се набудува неколку услови:

 • Потребна е голема количина на светлина без директна сончева светлина. Инаку, возрасната грмушка ќе почне да пушта пупки, цветниот период значително ќе се намали, а листовите ќе се брчки.
 • Зимзелени видови се препорачува да бидат засадени во области со дифузна светлина или делумна сенка.
 • Листопадни сорти растат добро во светли области под крошна на големи дрвја, под услов корените на растенијата да не се мешаат едни со други. Придружниците се најпогодни yews, thuja, смрека, дабови, ариш. Постариот, тополот и јаворот не се погодни за соседството - нивниот систем на коренски површини зема влага и храна.
 • Кога слетувате веднаш до зградите, ќе направи која било страна освен југот.

Вреди да се даде предност на области со рамна топографија, каде што во пролетта водата не стагнира откако ќе се стопи снегот.

 • Бара заштита од налетите на ветер и нацрти, тие не можат да бидат засадени на аголот на зградите и меѓу зградите.
 • Совршено блиску до природно или вештачко езерце - влажниот воздух ќе го продолжи цветањето и чувајте го зеленилото свежо.

Кога растат градинарски азалии за нормален развој, температурата на воздухот за време на сезоната на растење треба да биде + 20 + 25 ° С - скоро сите региони на централна Русија соодветствуваат на овие услови. Во зима, градинарските сорти се во состојба да го издржат ладењето на -27 ° C, со потешки мразови, растението ќе умре.

Премногу студените зими карактеристични за северот на Русија се катастрофални за грмушката
Најмногу украсен изглед на групно слетување. Кога се наоѓате во градината, не засадувајте зимзелени и листопадни видови во близина, за високи сорти зафаќајте го центарот на локацијата, недоволно - во близина на работ.

Изберете растенија според бојата на пупки: најдобрата комбинација е жолта со портокалова, виолетова со бела, розова со виолетова, црвена со бела боја.

Почва и садење

Азалеа добро ќе расте само на лабава и кисела почва, во која се присутни песок, тресет и зимзелена земја. Киселоста на почвата е неопходна постојано одржување на 4,0-4,5. За садење расад, раната пролет е погодна пред почетокот на движењето на сокот или почетокот на есента - грмушката ќе има време да се вкорени на ново место пред да започне студот и нормално ќе толерира зимски студ.

Градините азалии имаат површен коренски систем, така што не им треба длабок јама за слетување. Сепак, садењето садници има неколку нијанси:

 • Копајте јама за слетување длабока 0,5 m и дијаметар од 0,6-0,7 m.
 • На дното на јамата лежеше дренажен слој од 15-20 см од песок, проширена глина и скршени тули - тоа ќе ја закисели почвата. Карактеристичните материјали (кршен камен, трошка) се непожелни за употреба, инаку алкализацијата на почвата е неизбежна, што азалеите не можат да ја толерираат.
 • Земјата отстранета од јамата измешајте ја со тресет, хумус и груб песок да се зголеми ронливоста и пропустливост на почвата.
 • Истурете ја мешавината на почвата на дренажниот слој и поставете расад на ридот, контролирајќи го нивото на коренскиот врат - по садењето, треба да биде малку повисоко од нивото на почвата.
 • Пополнете ја коренската топка нежно со земја, протнете ја почвата околу расад, додајте почва и вода ако е потребно.
 • Прекривајте ја почвата околу грмушката со мов, тресет, борови иглички или сецкана кора - прекривка ќе го спречи растот на плевелите и ќе ја зачува животната влага во почвата.

Може да се садат растенија во контејнери цело лето, при отстранување од садот, земјата не треба да се крши од корените. Садници купени во расадници или градинарски центри треба да се напојат изобилно пред садењето.

Препорачливо е да се напои изобилство на растението купено во расадникот

Може да ја спуштите коренот на коренот во вода некое време, додека воздушните меури не престанат да се појавуваат од водата.

Купете садници во најголемиот сад, чии димензии соодветствуваат на вкупната големина на растението - во мали контејнери, корените не се развиваат добро.

Кога купувате, наведете ги агротехничките карактеристики и проверете ја одржливоста на грмушката: нејзините гранки мора да бидат еластични, здрави и силни. Болен и слаб расад нема да успее.

Мулчирање и врвно облекување

За мулчирање на грмушките, се користи мелени кора од бор, паднати игли, пире од струготини, мала експанзирана глина, тресет или зеленило од дрво (освен костен и јавор).

Мулчирањето ја задржува влагата во земјата, спречува растење на плевелите, ги заштитува површинските корени од прегревање во текот на летото и од замрзнување во зима. Кога мулчирате, коренскиот врат треба да биде слободен.

Без хранење, нема да има изобилство цветни, и за нормален раст на азалеа треба дополнителна храна. Во текот на летото треба да има неколку врвни преливи:

 • Во пролетта направете раствор од лопен (хумус) во сооднос 1:10.
 • Во времето на формирање на пупка, се спроведува второ хранење со лопен со додавање на фосфор-калиумско ѓубриво.
 • Кога ќе паднат последните пупки, извршете го третиот врвен облекување со фосфор и калиум во сооднос 1: 2.
 • Врвниот облекување се нанесува на растојание од 0,2-0,3 m од центарот на грмушката.
При примена на сложени ѓубрива, неопходно е да се осигурате дека тие не содржат хлор и вар. Исто така, не можете да користите дрво пепел - ја менува киселоста на почвата, намалувајќи ја.

Наводнување, плевење и прскање

Наводнување азалеа во текот на целата летна сезона треба да биде обилно. Малку исушена површина на почвата е сигнал за следното навлажнување. Наводнете го растението со дожд или ставена вода, додавајќи лимонска киселина (1 лажиче до 2 л вода) еднаш месечно во вода за наводнување - ја зголемува киселоста на почвата.

Како и со кое било друго растение, препорачливо е да се земе предвид сезонноста при наводнување на грмушката

Со почетокот на есента, наводнувањето е намалено за да не се испровоцира растот на нови пука кои немаат време да созреваат и замрзнуваат пред зимата. Пред да започне зимата, растението изобилно се напои - наводнување со вода за оптеретување ќе им овозможи на мразовите да издржат со минимални загуби.

Покрај наводнување, азалеа сака прскање - влажниот воздух е поволен за украсни растенија и е профилактичен против штетниците од инсекти. Сепак, за време на цветни, оваа постапка мора да се напушти, во спротивно ќе се формираат дамки на цвеќето што го расипуваат изгледот на растението.

Не заборавајте за плевење - за целата сезона на растење треба да го плевете местото неколку пати. Само тоа мора да се направи внимателно за да не се оштетат површинските корени на азалејата.

Трансплантација

Трансплантацијата се врши на истиот принцип како и слетувањето. Најдобро време за трансплантација е рана пролет. Со оглед на тоа азалеа се сметаше за расположено растениеСе препорачува да се избере соодветен ден за трансплантација на лунарниот календар.

Длабочината на слетување мора да се одржи на исто ниво.

Околу пресадената грмушка, се препорачува да се направи раб од мов или земја, ќе помогне да се задржи снегот во зима и да се заштитат корените од мраз.

Градинарски

Сечење грмушки се врши во три фази:

 1. Во пролетта, се врши санитарна градинарство, сечење на заболени и суви пука. Остатокот од пука не допира - тие положија цветни пупки уште од есента.
 2. За време на цветни редовно излупени цвеќиња се отстрануваат.
 3. Откако ќе се извалкаат последните пупки, се изведува градинарски градинар - се отстрануваат суви цветни стебленца, се сечат пука што се премногу долги, се сечат гранки што ја задебелат грмушката.

Останатите пука се скратуваат не повеќе од 1/3 од вкупната должина - следната година азалејата ќе се разгранува и ќе добие форма на бујна и изобилство цветни растенија.

Кога градинавте грмушка, имајте во предвид дека видовите на градинарски зависи од сезоната

Со какво било градинарски места, местата на парчињата се покриени со градинарски лак или било која боја базирана на масло за сушење. Работата се изведува во заштитни нараквици до избегнувајте иритација на кожата - сокот од растението е отровен.

Азалеа се однесува на растително видови кои полека растат и достигнува зрелост на возраст од 3-4 години. Затоа, младите грмушки не се формираат, туку само спроведуваат санитарни градинарски работи.

Болести и штетници

Градинарството може да страда од габични инфекции и инсекти. Од болести, 'рѓа, лисја место, гниење се најчести. Во борбата против болести, ефикасно е прскањето со фунгициди или бакар сулфат.

Како профилакса на болести, се препорачува да се третираат грмушките најмалку еднаш годишно пред да цветаат со Оксихом или по цветни со Fundazole.

Потенцијални штетници
Aphids

Willе дојдат да помогнат инсектицидни раствори - помогне да се ослободите од штетниците што се мешаат во целосен раст и развој на растенијата

Црни трипс
Мите од пајакот
Меалибаг
Вајтлајф

Осветлените лисја на грмушките од азалеа, чија боја станува со жолта боја со текот на времето, укажуваат на карактеристична болест - варовничка хлороза. Се третира со додавање на раствори под грмушка за да помогне во зголемувањето на киселоста на почвата:

 • трпеза или јаболко оцет - 100 мл на 10 литри вода;
 • лимонска или оксална киселина - 2 лажици. л на 10 л вода.
За наводнување 1 квадрат. ќе биде потребно 10 л раствор. Тресет (1,5 кг на 1 кв.м.) е погоден како закиселување на почвата.

Недостаток на цветни

Често градинарите се соочуваат со фактот дека градината азалеа не цвета. Постојат неколку причини за ова:

 • алкална или неутрална почва;
 • недостаток на дифузна светлина;
 • недостаток на влага;
 • висока температура на воздухот;
 • недоволна исхрана или, обратно, чести и обилни врвни облекувања.

Ако се исполнат сите барања за садење и грижа за растението, тоа ќе ужива со бујна и долго цветни.

Репродукција: расте улица Азалеа од семе и не само

Пропагирајте градинарски семиња од азалеа, сечи, слоеви и поделба на грмушка.

Изборот на метод на размножување зависи од тоа колку брзо сакате да го добиете резултатот

Најлесен начин е да се потпрете странично пукање на земја, да го поправите со жица, да го посипете со земја и да го вода редовно. Со текот на времето, ќе заземе корен, и следната пролет млада грмушка може да се одвои од мајчиното растение.

Поделете ги грмушките со вена пред да започне протокот на пиперки. Со помош на остар предмет (скапула, шпатула), дел од грмушката е одвоена и трансплантирана на ново место. Во исто време, мајката грмушка треба да има добро развиен коренски систем и неколку здрави пука.

Размножувањето со сечи трае од 1,5 до 4 месеци од моментот на сечење на сечињата до нивно искоренување. За да го постигнете резултатот, треба да ги следите препораките на искусни градинари:

 • Исечете ги апикалните сечи долги 10 см. Апикална пупка и долните лисја отстранетеоставајќи 2-3 здрави лисја.
 • Парчиња третирани со стимулатор за раст. Исечете ги исечоците 2-3 см во индивидуални садови или чаши исполнети со мешавина од тресет и песок. Навлажнете ја почвата.
 • Покријте ги чашите со пластични шишиња со исечено дно за да направите мини оранжерии. Една недела по садењето на сечињата, започнете со вентилација со дневно одвртување на капаците или отстранување на капачињата за 10-15 минути.
Создавање микро-оранжерии помага во одржување на вистинската температура.
 • За успешно искоренување, одржувајте ја температурата на воздухот од + 20 + 24 ° С и вода по потреба, без да заборавите да исцедете вишок вода од палетите.
 • По искоренувањето, пресадете ги исечоците во сад со плодна кисела почва.
 • Една година подоцна, откажете на постојано место во градината.

Пропагирањето по сечи е проблематичен и долг процес, но има свои предности. Ако сосед во земјава исече сечи од грмушките, веднаш ќе видите кој растение цути во вашата градина за 3-4 години.

Методот за размножување на семето практично не се користи од градинари - со овој метод на репродукција, ќе мора да почекате долго време за првото цветни.

Фановите на одгледување растенија од семе може да се обидат да никнат во импровизирана дневна вентилирана стаклена градина со гледање за влага во подлогата.

Подготовки за нега за зима и пролет

Пупките од следната година се поставени наесен. Затоа, важно е во текот на зимата да се зачува растението и да се помогне да ги преживее мразовите.

И покрај релативно добрата зимска цврстина на многу варијанти, посигурно е да се покрие грмушката за зимата со цел да се гарантира дека цветните пупки, младите гранки и површните корени се чуваат здрави:

 • По наводнување на водата, земјата под грмушките е прекривена со дебелина од 5-10 см. Под високи азалеи, слојот на прекривка може да се зголеми на 30 см.
 • Гранки од листопадни сорти уредно се наведнуваат на земја и прицврстена жица. Тие прават повеќеслојно засолниште од брановиден картон, покриваат материјали и лапник.

При организирање на зимска заштита, не се користат полиетиленски и други херметички материјали, во спротивно пупките и пукањата ќе се парат и изгниет.

 • За зимзелени сорти, прелиминарно се прави рамка, која е инсталирана пред замрзнување на земјата, материјалот за покривање се влече на рамката само со почетокот на стабилното ладно време.
Не користете материјали што не дозволуваат да помине воздухот, инаку грмушката ќе изгние

Рамката е изолирана со трајни материјали или материјал за покривање, така што помеѓу wallsидовите на засолништето и грмушката има растојание од 20-25 см. За да се отстрани влагата под структурата магацински флексибилно црево, другиот крај на кој е изнесен.

Со почетокот на првите пролетни денови, не брзајте да ги отворите грмушките од азалеа, треба да почекате за целосно топење на снежната покривка на локацијата. Растенијата што се одвиваат во текот на зимата од сончевата светлина треба постепено да се навикнуваат на пролетните зраци, отворајќи ги кратко наутро и постепено да го зголемуваат времето.

Растенијата толерираат зима поинаку и треба соодветно да се готват. На пример, постои постапка за подготовка на глоксинија за зимување и период на одмор.

Првиот пат е подобро да ги отворите грмушките во облачен ден.

Азалеа е тешка улична фабрика. Треба да создаде одредени услови под кои ќе се чувствува добро. Како одговор, грмушката ќе се заблагодари на огромен број цвеќиња, пријатни за долго време. Со истовремено садење на неколку видови азалеа со различни цветни периоди, можете да уживате во немири на бои во текот на летото.

Погледнете го видеото: Ovako se presađuju orhideje (Април 2020).