Растенија

Панси или виолетова

На сите страни на земјата, луѓето сакаат цвет наречен виола. Во многу земји се нарекува виолетова. Благодарение на светлата небесно-сина боја во Русија, тој се нарекува панчиња. И во Украина, едно друго име е вообичаено - браќа, бидејќи цвеќињата изгледаат слично, но секој има различна боја. Виола е скромен градинарски култури, не им создава проблеми на нејзините сопственици, па затоа е толку популарна кај градинарите.

Постојат околу 500 диви видови виола. Тие се вообичаени низ целата планета. Виолетовите претпочитаат умерена клима, но се наоѓаат и во суптропиците.

Виола, како градинарска култура, започна да расте многу долго време. Мирисна виолетова беше одгледувана во манастирските градини пред неколку векови. Постоењето на двојни темјанушки е одамна познато, но во културата се појави во XVIII век, како виолетовата Алтај. Благодарение на овие растенија, во 19 век, беше добиена хибридна виола Витрок. Сега може да се најде во многу градини. Со своето светло цветни, се радува од пролет до лето. Неговите прекрасни бои можат да украсат било која цветна градина.

Како по правило, „панчињата“ се нарекуваат хибридна форма на виолата со четири големи ливчиња кренати и едно надолу. „Виолетова“ е видови на диви растенија, во кои изгледаат две ливчиња нагоре, а три се долу.

Виола има мали лисја со темно зелена боја. Нивната форма е овална, а рабовите се назабени. Цветовите се единечни, прилично големи, со дијаметар од околу 10 см. Размахването има разновидна боја. Во повеќето случаи, горните и долните ливчиња имаат различни бои. Постојат темјанушки со бели, сини, жолти, сини, пурпурни ливчиња. Тие се обични и раскошни.

Повеќето градинари растат панчиња како двегодишно растение. Но, овој цвет може да биде повеќегодишен. Двегодишни кршења имаат многу експресивни, големи цвеќиња од светли бои. Тие започнуваат да цветаат уште првиот. Цветниот период трае до крајот на летото.

Самошев е најлесниот начин за размножување на темјанушки. Кога семето зрее, тие се сее во infield. Во исто време, тие почнуваат да 'ртат на крајот на летото или во првите месеци на есента. За убавите цвеќиња да цветаат порано, младите растенија треба да бидат засадени наесен. Подобро е да се засадат садници во рана пролет, така што темјанушките имаат моќен коренски систем. Панси добро се прилагодуваат на ново место. Во исто време, цвеќињата лоцирани на грмушките од темјанушки не треба да се отсекуваат.

Како да се користи виолетова во дизајнот на градина

Виолетовата почнува да цвета многу рано. Шарените теписи на панчињата изгледаат неверојатно. Lookе изгледаат многу украсно ако посадите примарози или други пролетни луковични цвеќиња до нив.

Виола може да се користи за уредување тераси и балкони. Градинарски вазни со панчиња нема да остават никого рамнодушен. Благодарение на многуте сорти, можете да создадете совршени цветни аранжмани. Многу експерти за дизајн на пејзаж препорачуваат комбинирање на диви и културни видови панчиња. Може да растете виола во градината. Виолетова три-боја е скоро секогаш присутна во мавританските тревници. Мирисна виолетова е популарна приврзаник што е идеална за сивата места. Без оглед на видот, виолата плени со својата убавина, оригинални форми и бои.

Нега на панси

Избор на седишта

Повеќето виолетови ќе се чувствуваат на добро осветлени места. Овие шармантни бои се соодветно и малку засенчено место. Мирисна виолетова претпочита светлосен сенка. Growе порасне подобро на умерено влажни места.

Младите растенија треба да бидат засадени на цветни леи, набудувам интервал од 10-20 см. Густото садење е еден од ризичните фактори за развој на коренот на гниење.

Почва

Виолетова се смета за скромен растение, но подобро е да се собере лабава, плодна почва за тоа. Земјата за одгледување треба да биде со добра дренажа, така што водата не стагнира во неа.

На сиромашните и песочните почви, темјанушите растат слабо, а нивните цвеќиња стануваат помали. За да се избегне овој проблем, компостот со хумус мора да се додаде на земја.

Наводнување

На панчињата им треба умерено наводнување. Прекумерната влага е контраиндицирана за нив. Поради ова, темјанушките можат да изгниет. И покрај фактот дека тие добро толерираат абнормална топлина, во суво време, наводнување треба да се зголеми. Во топлината треба да се напои секој втор ден, постојано олабавувајќи ја почвата. Поради сушењето на почвата, виолата го губат својот декоративен ефект. Обидувајќи се да ја задржат влагата, грмушките се наведнуваат на земја. Цветовите стануваат мали и незабележителни. Цветни запира.

Врвно облекување

За подобар раст и развој, почвата во која растат панчињата најдобро е збогатена со минерални ѓубрива. Фабриката се храни со азот, така што зеленилото е густо и зелено. Фосфор и калиум се неопходни за светло обојување на цвеќето. Важно е да не се претерува со ѓубрива со азот. Прекумерниот азот во почвата во влажна околина придонесува за раст на габични заболувања.

Болести и штетници

Кога растат пантолони, одгледувачите на цвеќе ретко се среќаваат со болести и штетници. Најголема опасност за темјанушките се ларвите на инсектите што живеат во земјата. Ова е омилен третман на ларвите на бубачката. Исто така, фабриката е нападната од aphids и бувови. Да се ​​ослободиме од нив е доволно лесно. За борба против нив, се користат специјални алатки кои можат да се најдат во продавниците за цвеќиња. Ако не се следат правилата за нега на виолетова, може да се појават болести како што се прашкаста мувла, Анѓелковиќ, гниење на корен, црна нога.

Одгледување

Виолетовата е способна да размножува со семе и сечи. Најчесто, методот на семе се користи за да се добие ново потомство. За да се зачува интересната боја на цвеќето, панчињата се размножуваат со сечи.

Нема потреба конкретно да се пропагира тробојка или мирисна виолетова боја. Под погодни услови, овие видови се грижат за себе. Тие растат добро на лабава плодна почва. Немојте да се изненадите кога се појавуваат нови грмушки под грмушките од Бери или по патеките.

Во зависност од видот на растението, виолата се сее во различни периоди од годината. Ако сакате да добиете годишно растение што ќе цвета на почетокот на летото, садници се сее кон крајот на февруари. Се одгледува во оранжерии или гајби. Како по правило, првите пука се појавуваат по 2-3 недели и тие се нурнати во земја, а во мај тие се засадени на постојано место. Таквите растенија ќе цветаат во почетокот на летото. Кога растат палачинки како двегодишно растение, сеењето семе на отворено се изведува веднаш по зреењето, избирајќи соодветни кревети. Така што семето добро се развива, тие можат да бидат засадени за време на цветни, кога има пупки и цвеќиња на грмушките. Тие совршено толерираат трансплантација.

За да се добијат најдобрите сорти на панчиња, се користи метод на размножување како што се зелените сечи. Постапката може да се изврши од мај до јули. Како исечоци се зелените врвови на пукањата, на кои има 2-3 јазли. Тие треба да бидат засадени на затемнето место, длабоко длабоко за 5 см. Исто така е важно да се испрскаат исечоците веднаш по садењето. Како по правило, корењето сечи трае 2-3 недели. Во исто време, тие треба да бидат згрижени и да се чуваат во умерено влажна почва. За подобро искоренување, сечињата се покриени со навлажнета хартија во раните денови. После тоа, тие нема да изгние. Сечињата редовно се напои, се прскаат, плевелите што растат во близина се плевеат. Кога искоренувате сечи во мај, првите цвеќиња се појавуваат во текот на летото. Ако ги искорени подоцна, тие ќе цветаат во втората година.

Размножување на хибридни видови на темјанушки ви овозможува да го подмладите растението. Во повеќето случаи, во третата година, панчињата се многу големи. Поради ова, цветнито станува не толку привлечно. Може да се добијат околу 10 сечи од едно растение истовремено. Во текот на летото, нивниот број може да се зголеми на 45.

Како да одгледувате панчиња - Видео

Погледнете го видеото: COMMON VIOLET. Viola odorata. This plant can reap havoc in your garden here's why! (Февруари 2020).