Растенија

Придобивките од семето и зачинетата зелена cilantro

Коријандер или цилантро е годишно растение кое припаѓа на семејството чадор и традиционално се одгледува како зачин со вкус на култура. За кулинарски цели, се користат базални забни лисја со карактеристичен лут мирис на мирис, како и заоблени семиња кои зреат на големи inflorescences на чадори.

Покрај изразената кулинарска вредност, плодовите на растителните и цилантро зелените имаат голем број на исклучително корисни својства што го предодредуваат интересот за културата на народната и службената медицина. Придобивките и штетите на cilantro за здравјето се утврдени со неговиот состав и присуството на контраиндикации.

Состав на семе од коријандер и лисја од цилантро

Плодовите на коријандер се лесно препознатливи по нивниот специфичен сладок вкус и карактеристична арома, поради што зачинот се користи во многу јадења и пекари. Во овој случај, исушеното овошје на цилантро содржи витамини Ц, ПП, Б1, Б2 и бета-каротин. 100 грама зрели семиња содржат 24,8 kcal, вклучуваат од 0,5 до 1,5% вредни есенцијални масла, диетални влакна, јаглени хидрати, протеини и органски киселини, како и моно- и дисахариди.

Макронутритивниот состав на коријандер вклучува калциум, магнезиум и натриум, фосфор и калиум. Меѓу елементи во трагови корисни за човечкото тело се јодот и железото.

Со масата на корисни својства на cilantro, cilantro практично нема контраиндикации, сепак, треба да се преземат мерки на претпазливост и треба да се посвети внимание на личната толеранција на активните супстанции во составот на овошјето и лисјата на ова растение. Зелените содржат малку помалку калории од семето, но неговиот витамин состав е многу побогат и вклучува витамини: А, К, Б1, Ц, Е, Б2, Б3, Б6, Б9, ПП и холин. Елементите во трагови во свежите билки се претставени со цинк, селен и железо, манган и бакар, а меѓу елементи во трагови - калциум и магнезиум, фосфор, натриум и калиум.

Зачинета трева, сакана во многу земји, е богата со пектини и танини. Придобивка на cilantro е тоа што, без да му наштети на здравјето, има способност да издржи такви инфекции опасни за луѓето како салмонела.

Корисни својства на cilantro и контраиндикации

Во народната медицина, семето коријандер и зеленчук зеленчук се користат многу векови. Најстарите рецепти за употреба на зачинето семе се пронајдени на истокот на Индија, каде до сега лековите подготвени за нив помагаат во лекувањето на настинки, ја ублажуваат болката и ја олеснуваат треската.

Сокот од Cilantro, богат со витамини и микроелементи, како и зеленило, веќе долго време се користи како анти-зинготичен тоник.

Студијата за корисни својства и контраиндикации на cilantro ги доведе до современите лекари да зборуваат за ефективноста на лекот базиран на ова растение за третман на многу болести. Денес, тинктури, лушпи, лосиони и други препарати базирани на коријандер се докажани лекови за габични и микробни инфекции, заболувања на гастроинтестиналниот тракт и васкуларен систем. Зелените и овошјето Cilantro можат да ја ублажат состојбата со настинки и топлина, депресија, нарушувања на спиењето и паразитски инфестации.

Придобивките на cilantro во борбата против дигестивните проблеми и внатрешните органи

Коријандер има најактивен ефект врз човечкиот дигестивен систем. Способноста на зелените да го забрза варењето на тешката масна храна, особено месото, одамна ја забележале народите од Кавказ и во медитеранскиот регион. Благодарение на природните антибиотички супстанции, антиинфламаторно дејство и есенцијални масла, коријандер помага да се лекува ерозијата на theидовите на желудникот, ги зајакнува ткивата и го нормализира варењето на храната. Како резултат на редовната употреба на зеленило, цилантро, манифестациите на гастритис и чир на пептик исчезнуваат, а гасовите престануваат да се акумулираат.

Cilantro е ретка фабрика што го запира развојот или целосно елиминира голем број проблеми со видот.

Дома, лосиони со лушпа од цилантро ќе помогнат брзо и безболно да се справат со конјунктивитис.

Есенцијалното масло, лушпа и тинктури врз основа на цилантро и растителни семиња имаат корисно антивирусно и антиинфламаторно дејство. Во овој поглед, лушпа на зеленчук и семе се индицирани за циститис, настинка и бронхитис придружени со сува кашлица. Cilantro е корисно за стоматитис и почетни манифестации на кариес.

Свежи супа ја ублажува нервната напнатост, помага да се справите со несоница, да ги олесните грчевите, па дури и да го ослободите синдромот на мамурлак.

Зеленици Cilantro за слабеење

Ниско калории и дигестивни, коријандер може да се користи како корисна компонента на диетална храна. Свежото cilantro е најкорисно за губење на тежината за оние кои страдаат не само од дигестивни нарушувања, туку и од дијабетес. Фабриката е во состојба нежно да го нормализира нивото на шеќер, да ги активира метаболичките процеси и има својство на тоник. Покрај тоа, за оние кои сакаат да изгубат тежина, cilantro ќе биде корисно за можноста да се отстрани вишокот на течност, често спречувајќи ефикасно слабеење.

Има коријандер и можност да се отстрани неизбежната иритација при ограничување на диетите.

Како е cilantro корисно за здравјето на жените?

Ако мала количина зачинета зеленчук е присутна во дневната исхрана на жената, таквото дополнување на обичните јадења може благотворно да влијае на здравјето на жените, цилантро е корисно за болна менструација, лушпа од семе помага во зајакнување на лактацијата, а исто така може да ја олесни состојбата на крварење. бенефиции од купени на пазарот.

За време на бременоста, хербалните лекови ќе помогнат да се исчисти телото од токсини и токсини, но вреди да се запамети дека во прекумерни количини cilantro нема да има корист, туку нејзина штета. Покрај тоа, ова растение има голем број на сериозни контраиндикации.

Употребата на коријандер во козметологијата

Со смирувачки ефект, cilantro ја ублажува иритацијата на кожата, го намалува чешањето и другите манифестации на алергии. Витамини и есенцијални масла содржани во зеленило од коријандер и неговите семе, активно се користат во многу козметички производи и производство на сапун.

Маски и лосиони, засновани на свежи билки и лушпи, ја избелуваат и измазнуваат кожата, го обновуваат здравиот изглед и го надополнуваат резервниот витамин.

Сепак, со масата на корисни својства, cilantro има контраиндикации. Затоа, користејќи алатки кои содржат таков активен растителен материјал, треба да бидете сигурни дека нема негативна реакција од телото.

Контраиндикации при употреба на cilantro

Корисни својства и контраиндикации на cilantro зависат од неговиот состав и личните карактеристики на човечкото тело, конзумирање билки или препарати од плодовите на ова растение. Високото ниво на аскорбинска киселина, каротин, ароматични материи и други многу активни елементи можат да му наштетат на здравјето на луѓето кои се склони кон алергиски реакции. Покрај придобивките, оштетувањето на cilantro од здравјето е можно и со егзацербации на хронични заболувања, на пример, панкреатитис или гастритис.

Во потрага по целта за брзо подобрување на здравјето, некои луѓе неразумно консумираат екстремно големи количини на cilantro. Не правете го ова.

Просечната дневна стапка на зеленило во исхраната на возрасен не треба да надминува 35 грама, а семето - 4 грама.

Со посебна грижа, cilantro треба да биде вклучен во менито за пациенти кои страдаат од корорнарна артериска болест, хипертензија и тромбофлебитис. Преголема доза на cilantro може да предизвика не заздравување, туку спротивен ефект, ако некое лице има ризик од развој на срцев удар и дијабетес мелитус, како и прекумерниот тоник ефект на растителни материјали може да предизвика нервен слом и нарушувања на ноќниот сон.

Корисни својства на коријандер - видео

//www.youtube.com/watch?v=c0t9Hwj9SKM