Градината

Брунер големи лисја и сибирски садење и грижа Фотографии и сорти на видови

Брунер заборави-ме-не-слика на цвеќиња Опис на видови и сорти

Повеќегодишен Брунер висок околу половина метар привлекува внимание со големи лисја и небесно-сини inflorescences, слични на заборави. Од второто се одликува со голема големина, недостаток на мирис, бела дамка во центарот на цветот. Затоа, луѓето одамна излегоа со нејзиното име - Заборави-Ме-Не. Од раната пролет, таа веќе беше во целиот раскош на нејзиниот раскош. Цвеќињата со сини очи цветаат по ладен-сребрен лисја. Латинското име е дадено во чест на патникот и ботаничар Самуел Брунер од Швајцарија.

Заборавете-мене-не е познато уште од античко време - тоа е растение за остатоци. Во декоративното градинарство се користи за граници и групни насади. Служи како одлична позадина за помалите растенија. Невообичаено оживува големи растенија од позадината. Формира убави густини, скромен, привлечен, издржува сурови зими без видливи оштетувања. Завесите за завеси се декоративни во текот на целата сезона.

Опис на бронзери или Заборавете на мене

Брунер (Брунер) - тревни повеќегодишни со висина од 45-55 см припаѓаат на семејството Бурачников, чија татковина се тајга шуми, речни корита и потоци на Сибир и Мала Азија. Ризомот е густ, долг со неколку разгранети стебла. Големите лисја во форма на срце седат на долги ливчиња. Цветовите се собираат во inflorescences на panicle. Плодот е сув орев, кој кога зрел, се распаѓа на неколку делови. Мали, малку зреат до крајот на летото.

Слетување и грижа

Фотографија за садење и грижа за голем лист Брунер

Под природни услови, Брунер расте во шумите, според тоа, толерира со сенка на места. Изложеноста на сонце е дозволена само за кратко време, отвореното сонце предизвикува инхибиција и смрт на растението. Можно е да се постави Брунер на отворено место само во близина на резервоар. Во топлите региони, се препорачува постојана сенка. Пенбурата со ажур од овошни дрвја е идеална за поставување на придвижувачи.

 • Почвата за садење сибирски бронзери треба да биде глина, тешка, влажна.
 • Брунер со големи лисја претпочита повеќе лабава, плодна почва. На едно место, двата вида можат да растат без трансплантација повеќе од 15 години и подолго.
 • Претпочита врвно облекување со органски ѓубрива. За ова, подготвена е инфузија на лопен - тие се хранат еднаш месечно.
 • Можете да ги прекривите насадите на хумус во есен, така што во пролетта, кога снегот се топи, корените добиваат доволно хранливи материи.

Ризомите на растенијата се преплетуваат во влажна почва и спречуваат ртење на други растенија меѓу себе. Затоа, плевењето е неопходно само за време на трансплантацијата и репродукцијата, додека младите примероци не добиле моќ.
Корените на Брунер се наоѓаат скоро на површината, така што олабавување не се врши така што нема да ги оштети. Садењето треба да се прекрива со хумус, така што влагата да се чува подолго во почвата.

Бранерите можат да бидат дестилирани

Фотографија на дестилација Бринер вариегат, брунерна макрофила вариегата

 • За да го направите ова, внимателно ископајте го ризомот со грутка земја, преточувајте го во голем тенџере со дренажни дупки исполнети со хранлив супстрат.
 • Пред почетокот на студеното време, можете да го оставите растението на отворено, така што побрзо да се адаптира.
 • Потоа се пренесува во студена просторија. Земјата се одржува во влажна состојба, спречувајќи го прелевањето.
 • Со добро осветлување, brunner брзо започнува да расте - за да се забрза цветни, може да се донесе во потопла просторија.
 • Цветните стрели ќе се појават до средината на декември. Со експериментирање со температурата на содржината, можете да постигнете цветни за Нова Година или други празници.

Совршен за мешавина, граници како погон за поддршка. Брунер е самодоволен во единечни насади на тревници, цветни леи, граници.

Брунери за одгледување

Растечки привлекувачи голема садење лисја и чешлање на фотографии

Брунер се размножува откако ќе избледи целосно. Корените се чистат од земја и се делат на делови. Секоја нова фабрика треба да има добро развиен корен со пупка за обновување. Рацете го водат ризомот во различни насоки, внимателно помагајќи си со остар нож. Сите заболени и оштетени корени треба да се сечат, третираат со активиран јаглен или пепел и да се исушат воздухот.

Размножување на Брунер со поделба на ризом

 • Почвата за садење е подготвена однапред - секој бунар е исполнет со хумус, се додава грст универзално ѓубриво.
 • Сите се темелно измешани со земјата, ставете ја дивидендата во дупката и исправете ги корените околу обемот.
 • Тие го исполнуваат со земја и добро ја истураат со вода.
 • Точката на обнова по садењето треба да биде плитка од површината на почвата.
 • Земјата околу растението треба внимателно да се набие и да се попрска со прекривка за да се спречи испарување на влагата.

Како да сее Brunner со семе кога да се засади

Цвет на сребрени крилја на brunner сребрени крилја за садење и грижа за садници за слики

Семиња посеани на кревет во есен за природна стратификација. Тие се поставени во жлебови на растојание од околу 10 см, се истураат со вода, покриени со земја, прекриени со компост или хумус. Во пролетта, растенијата нема да се појават во исто време - некои само следната година. Тие се оставени во градината до есен, периодично хранење и наводнување.

Во раната есен, растат садници може да се преместат на постојано место. Отпрвин, плевелите внимателно и честопати водајте нови насади. Растенијата одгледувани од семе не секогаш ги повторуваат родителските квалитети, како што е разновидноста. Willе цветаат само 4 години од животот.

Одгледување садници

Како да растеме постројка од садници за фото семе

 • Може да се обидете да одгледувате садници за Брунер - за ова, се сее во плочи или контејнери со густа почва и се става во фрижидер или под снег за 4 месеци стратификација.
 • На крајот на зимата, сад е изложен на прозорецот.
 • Никнестите ќе се појават за две недели, но не сите во исто време.
 • Со редок сеење, тие не можат да се нуркаат, но лесно се прелива земја во сад со садници.
 • Потоа тие се одгледуваат како обични садници, се хранат двапати месечно со течно сложено ѓубриво.
 • Таквите растенија ќе бидат подготвени за садење на креветот со почетокот на топлите денови. Тие ја префрлаат трансплантацијата безболно.

Вегетативно размножување (сечи, делење на грмушка) е најприфатливо заради неговата едноставност, пристапност, леснотија. Исто така, секогаш ги задржува оригиналните мајчински квалитети. Семето се користи ако не е можно да се купат саден материјал. Ваквото размножување е корисно дури и ако сте купиле торба со мешавина од различна Брунер, за да можете да добиете многу различни сорти и бои во исто време.

Болести и штетници

 • Од штетниците, aphids и whiteflies се опасни.
 • Ова може да се избегне со наводнување на насадите со вода од катран. Зошто 5 капки катран внимателно се мешаат во 10 литри вода и се напојуваат на врвот на растението од конзерва за наводнување. Инсектите не го толерираат мирисот на бреза катран, избегнуваат вакви насади.
 • Со масовно појавување на штетници, вреди да се третирате со инсектицид.

Со водење на вода, на листовите се појавува кафеава дамка. Разновидните растенија се погодени од прашкаста мувла. За да се избегне ова, можете да отстраните дел од листовите ако насадите се многу задебелени, што ќе послужи како дополнителна вентилација. Во случај на инфекција, треба да се користи соодветно фунгицид.

Бранерите имаат неверојатна карактеристика - поради некоја причина, нејзините ризоми привлекуваат глувци. Тие ги јадат корените на растението и умираат од нивниот токсичен состав. Затоа, во областите каде растат многу бронзери, практично нема глувци.

Заборавете-не-во дизајнот на пејзаж

Брунер во дизајн на пејзаж, фото микс

Брунер е погоден за украсување на сенките, влажни области. Расте рапидно и не бара физички ниту финансиски трошоци. Едно време, во дворовите на многу институции, болници, училишта, градинки, можеше да сретнете бронзери обраснати на северната страна на зградите, во сивата места на местата каде другите растенија едноставно не можеа да преживеат во овие услови.

Брунер во дизајнот на пејзаж на градинарска фотографија со други растенија Brunnera 'Hadspen Cream' со Hosta, ferns, Astilbe, Athyrium nipponicum var pictum

И Брунер расте, со задоволство го исполнува слободниот простор. Таа добро се справи со задачата за подобрување на грозен места на територијата и не бара никаква грижа, растејќи природно на најпогодно место.

Брунер макрофил во фотографијата за дизајн на пејзаж

Ваквите слетувања изгледаат уредни и убави, не бараат никакво внимание и грижа.
Каде и да се засадени Brunners, тие изгледаат исклучително и привлечно насекаде. Засенчена градина со бронзери опкружена со домаќинот, папрати, делфиниуми стекнува кора од лимон, посебна оригиналност и шарм.

Брунер во комбинација со миксер за фотографии „Тиарела“ и „Тиарела“ и „Брунер“

Видови и сорти на придвижувачи со фотографии и описи

Брунер макрофил или голем лист Брунерна макрофила

По потекло од Кавказ, таа е грмушка која расте до 40 см. Во Германија, таа се нарекува кавкаски заборави - не за неговото потекло. Големите лисја во форма на срцето понекогаш се покриени со бели дамки, посочени кон крајот. Цветовите темно сина со бело јадро се собираат со паника, цветаат во мај, цветаат околу еден месец.

Брунер со големи лисја Брунерна макрофила, морска срцето, слика за садење и нега

Во есента, можен е втор бран на цветни под поволни временски услови и добра грижа. Нови лисја се појавуваат во текот на целата сезона - не го губи својот декоративен ефект во текот на сезоната на растење. Овој вид е најзгодниот од сите други - стана основа за работата на одгледувачи. Како резултат, се појавија многу нови сорти. Фабриката не го губи присутниот изглед, привлекува погледи во текот на целата сезона.

Фотографија на брунер макрофил милениум зилберт

Одделение Милениум Зилберт има сребро-бела обвивка на големи листови од смарагд.

Брунер со големи лисја plantingек Фрост садење и грижа Brunnera macrophylla 'Jack Frost' фотографија

Разновидност Jackек Фрост со скоро бели лисја и зелена лента по должината на работ, со мали зелени допири низ целата лисна плоча.

Фотографија на вариагата на цвеќе на Брунер во градината

Разновидност од вариагата - линија на крива во боја крем трае по должината на рабовите на овој вид. Некои видови имаат зелени лисја со бели точки. Кога растението се наоѓа на сончеви места, листовите изгледаат скоро бели.

Разновиден Брунер Хадспен Криминал имал крем фотографија за садење и грижа

Бети Боуринг - со смарагдно зелени лисја и букети цвеќиња од снежно бело.

Браннер макрофилно стакло за поклонување Brunnera macrophylla 'Looking Glass, слетување и нега на фотографија од стакло

Langtriz - огромни темно зелени лисја со сребрени вертикални потези по целата површина на листот.

Грин на Брунер Александар или величина на Александар Брунер макрофила на Александар Велики

Брунер Сибирски Брунер сибирица

Брунер Сибирски Брунерна сибирица сади и грижа фотографија од цвеќиња во градината

По потекло од Алтај, Западен и Источен Сибир. Itивее во влажни шуми и е најтолерантен во сенка на сите видови. Таа е многу поголема и поголема од нејзините роднини. Не формира грмушки, е густа лисја. Расте брзо, формирајќи убави завеси. Од силниот, брзорастечки ризом заминуваат многу процеси кои носат стебла од пуберцентни стебла со збрчкани лисја од малахит.

Сините цвеќиња ги берат лабава паника. Тие се креваат над завесите од мај до јуни. Со недостаток на влага тие можат да одат надолу. По цветни, лисјата брзо изумираат, станувајќи покриени со кафени дамки - тие треба да се отстранат. Со почетокот на август, се појавуваат нови кои се држат до мраз. Семињата не зреат овој вид немаат време да созреваат. Затоа, вегетативно размножување е подобро за него.

Брунер источен Брунер ориенталис

Фотографија на Брунер Источна Брунерна ориенталис

Расте во Турција, Палестина, Иран, Либан. Таа е најкратка од сите видови. Во декоративното градинарство практично не се користи. Изгледа како голем лист Брунер во минијатура. Елиптично обликување долга околу 10 см. Може да се меша со вистинско заборавање.
Брунерот за видови е поотпорен на неповолните временски услови отколку сортите, па затоа тие посветуваат малку повеќе внимание за да го одржат својот изглед.