Растенија

10 домашни цвеќиња на сопрузи и како изгледаат

При изборот на цвеќе за својот дом, многу домаќинки обрнуваат внимание не само на тоа како изгледа или како се вклопува во ентериерот, туку и на народни знаци поврзани со ова растение. Една од најчестите групи се смета за цвеќиња на сопругот.

Зошто цвеќето на сопрузите е така наречено?

Долго време има многу легенди и знаци кои ја подобруваат или обратно го засенуваат угледот на разни растенија. Се верува дека Цветовите од мажјаци ги возат мажите од куќата создавајќи неповолни услови за нив.неподнослива за силната половина на човештвото. Тие исто така можат да го спречат појавувањето на маж во куќата на слободна и млада девојка.

Честопати се обвинува сам за Ivy Wax

Озлогласени се кактусите, бршлените и различните видови винова лоза.

Појавата на сопругот мора да содржи барем една од двете карактеристики што ја дефинираат ова растение. Овие вклучуваат долги и притаени пука и лисја што се влечкаат на површината.

Подобро е за младите девојки кои веруваат во знаци и сакаат да се омажат за да немаат сопружни цвеќиња во својата куќа.

Исто така, вреди да се напомене дека оваа група на бои е условно поделена во две групи:

  • цвеќиња кои се мешаат во семејната среќа. Овие вклучуваат монструа, папрат, фикус, лијана, итн .;
  • растенија кои преживеале мажи од дома. Се верува дека тие придонесуваат за развод или може да предизвикаат несреќа. Обично, таквите цвеќиња се бршлен, скандаптус, бреза, аглолема, итн.
Аглонем
Бреза
Лијана
Папрат
Фикус

Од каде потекнуваат знаците за цвеќиња во собата со цвеќиња

Знаци за цвеќиња кои ги истерале мажите надвор од куќата се појавиле во античко време.

Еден од нив го кажува тоа бршлен во античка Грција беше свет и стана симбол на богот Дионис откако цветот му го спаси животот. Но, во исто време, Дионис беше син на Семела, сакана на богот Зевс, чија сопруга сакаше да се ослободи од нејзиниот ривал. Хера успеа да ја уништи Семела, но Дионис остана да живее, а божицата го мразеше сè што е поврзано со него, вклучително и бршлен. После сè што се случи, бршленот се сметаше за неповолен за одгледување во куќата.

Многу верувања велат дека од дома мажот го водат кадрави и притаени цвеќиња, лази. Тие се добри за одгледување.. Се верува дека во овој случај фабриката ќе биде талисман и ќе служи како бариера за негативната енергија.

Тие велат дека мажот нема да се ожени ниту со многу убава девојка, ако таа раси кактуси

Кактусите исто така се здобија со озлогласеност. Ако одгледувате многу вакви цвеќиња, тогаш девојката можеби не се омажи и генерално не носи маж во куќата. Но, ако растенијата се појавија веќе во формираното семејство, тогаш човекот добива ризик од алкохолизам.

Виолетовите можат да станат пречка во формирањето семејство, но во исто време, овие цвеќињата помагаат во зајакнувањето на постојните брачни врски.

Најконтроверзните знаци се поврзани со фикус. Тој се смета за маж, но во исто време помага да забремени.

Специјалистите имаат свое мислење по ова прашање. Лежи во фактот дека многу растенија навистина негативно влијаат на нивните домаќини, имено тие испуштаат токсични гасови и земаат кислород од воздухот. Друго влијание на цвеќиња во затворен простор не е докажано и не е оправдано.

Верувајте во знаци или не, секој одлучува за себе. Вреди да се запамети тоа тие се појавија како резултат на набудување и случајност на одреден број фактори. Следното е список на домашни растенија на сопрузи.

ТОП 10 домашно цвеќе на сопрузи

Хоја

Хоја

Хоја е кадрава бршлен, кој важи за еден од најопасните сопрузи. Според популарните верувања, ова е убава и обична фабрика на прв поглед, може да го испрати својот сопственик на следниот свет и да ја остави жената вдовица. Ова се должи на фактот дека восочните hoyas не бледнеат многу долго и можат да личат на вештачки растенија поврзани со гробишта. Сферични inflorescences се состојат од многу бели цветови со црвен центар. Исто така, вреди да се запамети дека издолжените лисја на хоја се отровни.

Ајви

Ајви

Постои мислење меѓу луѓето дека погласен бршлен, толку побрзо бракот ќе се распадне. Од особена опасност се витканите лози со големи триаголни лисја со темно зелена боја. Но, во исто време, во античко време, бршленот ја персонифицираше убовта.

Монструа

Монструа

Monstera најчесто се одгледува во канцеларии и други јавни места, не се препорачува да се чува такво растение во спалната соба. Ова се должи на фактот дека пред лисјата на дождот да испарат вишок на влага и да предизвикаат главоболка. Луѓето го нарекоа не само сопруг, туку и ужасен вампир.

Monstera е една од најпознатите скромен растенија, која е вертикално растечка лоза со силна дршка и навистина огромна, врежана лисја од темно зелена нијанса.

Синдапсус

Скиндапсус Ауреум

На друг начин, тоа се нарекува златна лијана. Тоа е дршка до 5 метри долга со наизменично распоредени лисја во форма на срце. Главната боја е богата зелена, но во исто време, на неа можете да видите многу дамки и прскања од беж.

Скиндапсус се нарекува сопружник затоа што за време на цветни, тој, наводно, ја зема машката моќ и тоа е причината зошто цвеќињата на растението имаат некоја сличност со машкиот генитален орган.

Диефенбахија

Диефенбахија

Dieffenbachia е висок цвет со големи, овални лисја кои растат директно од стеблото. Обично, средината на чаршавите е во боја на крем, а надворешната граница е темно зелена.

Ова растение го добило своето озлогласеност се должи на фактот дека е во состојба да испушти пареи, што пак предизвикува главоболка. Исто така, вреди да се запамети дека е отровен.

Кактус

Кактус

Ова незгодно растение е познато на сите. Постојат огромен број на сорти на кактуси, кои се разликуваат меѓу себе по хендикеп, големина и присуство или отсуство на цветни.

Голем број народни знаци се поврзани со кактусот, на пример, неговото препорачуваат да се постави пред мониторот за да се неутрализира штетното зрачење. Но, во исто време, фабриката се смета за една од главните сопрузи.

Cissus

Cissus

Cissus е затворен, бујна ползавец со темно зелена, овална лисја со назабени и заситени рабови. Таа се смета за сопруг заради самото уредување на лисјата и можноста за навивање на површината.како да ја одзема машката моќ.

Хибискус или кинеска роза

Хибискус или кинеска роза

Хибискус е висока фабрика со темно зелени триаголни лисја и светло црвени пупки, впечатлива во нивниот раскош.

Таквата фабрика се смета за муџекон, бидејќи зазема премногу простор и придонесува за заминување на мажи во послободна куќа.

Кипар

Декоративна чемпрес

Ова мало дрво добро се вклопува во кој било дизајн на пејзажот, а џуџести подвидови лесно можат да се стават во обични станови.

Мажите ја заобиколат чемпрес поради фактот дека ова растение често може да се најде на гробиштата во јужната земјаx Исто така, има негативна енергија и може да предизвика депресија, нервен слом, итн.

Планинска пепел

Ардизија или јапонска планинска пепел

Секој ја знае оваа висока, разгранета грмушка со огнени, мали бобинки собрани во јата. Луѓето ја нарекоа планинската пепел „дрво на вдовица“. Ова се должи на фактот дека тоа често се засадува на гробовите на мажитемртва на млада возраст.

Народните знаци беа измислени од луѓето и на сите им останува да веруваат во нив или не.

Погледнете го видеото: Our Miss Brooks: First Day Weekend at Crystal Lake Surprise Birthday Party Football Game (Февруари 2020).