Растенија

Правилно садење и грижа за цвет hellebore

Едно од најневеројатните градинарски растенија е hellebore. Тие почнуваат да цветаат кога снегот сè уште лежи и мразовите не се повлекуваат. Во исто време, грижата за нив не трае многу време и не бара посебни трошоци за работна сила. И садењето и одгледувањето на отворено не одзема премногу време.

Замрзнувачот е вкусен и опасен.

Frostweeds (лат. Helleborus / Geleborus) - неверојатни повеќегодишни прекрасно цветни растенија, претставници на семејството utутиков. Тие се наоѓаат во природа во јужна Европа, во медитеранските земји, во подножјето на Кавказ. Се нарекува „Божиќна роза“ и „цвет на Христа“, раскажувајќи убави легенди поврзани со појавата на овие имиња.

Gelleborus е тревни растенија со густи лисја и убави цвеќиња на долги peduncles. Лисјата и педанките имаат една основа. Цвеќиња осамени или собрани во мали inflorescences.

Цвета кон крајот на зимата (во Медитеранот и во Западна Азија) или рана пролет (на Кавказ и Централна Русија). Педанкулите се пробиваат низ снежната покривка, цвеќињата не се плашат од мразови од 5 степени. Тоа беше неверојатна способност да цвета во мраз што му даде име на растението.

Неколку видови на растенија се одгледуваат во култура. Во зима, може да издржи температурни капки од -15.

Gelleborus е отпорен на суша, претпочита светло осветлување во зима, и засенчени области во лето.

Бели цвеќиња од хелебриг

Отровни својства на ориентално растение

Замрзнувачите се отровни, како и другите путер.

Преголема доза на лекови или јадење делови од растение за храна може да предизвика труење. Неговите главни карактеристики:

 • гадење, повраќање
 • слабост, дијареја, болка во стомакот;
 • вкочанетост на јазикот, рацете и нозете, гори во устата;
 • несоница, нарушување на срцевиот ритам;
 • во тешки случаи - губење на свеста, делириум, конвулзии.

Може да се појават други симптоми. Во случај на труење, треба да се преземат итни мерки:

 • веднаш повикајте брза помош
 • измијте го стомакот со многу вода,
 • земете 15-20 таблети активиран јаглерод.
Употребата на алкохол за време на третманот со хелеборд препарати не е контраиндицирана, но непожелна, со цел да се избегне зголемено оптоварување на срцето.
Хелебор со црвени цвеќиња

Дали е можно да се одгледува цвет на градинарска парцела на отворено?

Присуството на опасни својства не значи дека треба да го напуштите овој прекрасен цвет, треба да следите само разумна претпазливост.

Покрај отровните, цвеќињата се обдарени со лековити својства. Во борбата против болести се користат корените на растението. Тие се ископани на крајот на цветни, исчистени, исушени, чуваат во стаклени садови или ленени кеси. Аплицирај:

 • со гастритис и чир на пептик;
 • за третман на хипертензија и срцева слабост;
 • со остеохондроза и епилепсија;
 • за третман на бронхијална астма, пиелонефритис, патологии на репродуктивниот систем и многу други болести.
Расте hellebore во градина со розови цвеќиња

Подготовки засновани на корени од корени:

 • прочистете ја крвта, го нормализирате процесот на формирање на крв;
 • стимулирање на работата на гастроинтестиналниот тракт, кардиоваскуларниот систем;
 • го регулира функционирањето на хормоналниот систем;
 • нормализирање на метаболизмот;
 • зголемување на имунитетните сили на телото.

Правила за садење и грижа за Божиќ се зголемија

Деленовите се засадени или засадени по цветни, во април. Слетувањето е дозволено во септември, долго пред доаѓањето на зимата.

Најдоброто место за садење е под високи грмушки и листопадни дрвја. Тука во текот на летото секогаш има мала сенка, а во зима има доволно светлина. Легло од лисја природно ја прекрива почвата и служи како извор на хранливи материи. Од семето, садењето е можно само во саксии, по што садници се трансплантираат во земјата.

Gelleborus е исклучително лош во врска со трансплантациите. Затоа, тоа мора да се сади веднаш на постојано место каде ќе расте повеќе од 10 години.

Засадена е со голема грутка земја, сместена во групи, оставајќи 30-40 см помеѓу грмушките.За садење, однапред се подготвуваат дупки, двојно поголеми од земјена грутка. Јамите се половина исполнети со лабава плодна подлога.

Фабриката е спуштена во јама, 2-3 см подлабоко од претходното ниво на садење, покријте ја почвата со слободен простор. Почвата е набиена и великодушно пролеана. Наводнување продолжува и во наредните 18-20 дена.

Засадување садници од hellebore

Правила за одгледување

Најчестите типови хелеобор - источна и црна раса со делење на грмушки за возрасни, што се спроведува во пролетта по цветни.

Друг популарен вид - миризливо hellebore - не толерира поделба, но добро се шири со самосадување.

За да се размножат семето на хелеблор во есен, зреените семиња се земаат од атрактивните грутки и веднаш се садат во плодна почва. Не е препорачливо да се чуваат семиња, тие многу лошо ја одржуваат ртење.

Пукањата се појавуваат следната пролет. Кога растат 2-3 вистински лисја, фабриката ќе се нурне, избирајќи засенчена област со лабава почва.

После 2 години, растените растенија се пресадуваат на постојано место.

Грижата за возрасен хелибор е едноставна:

 • цвет умерено напои, одржување на влага во почвата;
 • во пролетта, се додаваат оброк на коските и комплексно ѓубриво од калиум-фосфор; врвниот облекување се повторува неколку пати во сезоната пролет-есен; gelleborus е исклучително одговора на горниот облекување, реагира со изобилство цветни.
Цветовите Хелебер посеан со снег

Најпопуларните видови цвет

Во руските градини, почести се неколку интересни видови на hellebore.

Погледот е источен. Се разликува во непретенциозност. Листовите се палмативно расечени. Цвеќињата со розово крем се крунисани со високи полу-метарски peduncles.

Хибридни цвеќиња од хелибер имаат широк спектар на бои.

Миризливиот мирис не ве задоволува со арома, но импресионира со зеленикави цвеќиња со црвена граница и убави лисја.

Црниот hellebore е скромен. Одгледа сорти со црвени, бели, розови цвеќиња. Королите се големи, лоцирани на високи, до 0,6 м, педуни.

Gelleborus не бара посебно внимание на градинарот. Но, тој се восхитува на убавите цвеќиња, првиот што ја пријави претстојната пролет.

Погледнете го видеото: 1993-0815 Krishna Puja Talk: Dharma, Cabella Ligure, Italy, DP (Февруари 2020).