Така (Таса) е повеќегодишна билка што дојде кај нас од Југоисточна Азија и од западните региони на Африка. Ова мистериозно растение може да расте и да се развива под различни услови. Тој не се плаши од обете отворени области за раст и засенчен: савани, густини, шуми. Така може да се најде и на планините и на бреговите на морињата.

Притаен ризоми на Цветот се претставени со туберозен развој на системот. Воздушниот дел на растението е претставен со големи сјајни лисја сместени на издолжени ливчиња, кои имаат ребрести форма. Ова е прилично голем вид цвет, чија висина може да варира од 40 до 100 см, но има и видови кои се слични на оние што растат до 3 м. На младите делови на така, можете да набудувате влакнест раб, кој постепено исчезнува со растот на растението.

Оригиналноста на растението е дадена од интересно боење и структура на цветот. Стрелките се протегаат под големи лисја, на кои има чадори со 6-10 цвеќиња на врвовите. Некои видови имаат долги bracts. Таквите растенија даваат овошје - бобинки. Можеби овошјето е кутија, но ова е одлика на хлебните тактика. Ова растение има многу семиња за размножување.

Домашна нега

Локација и осветлување

Така треба да се чува на засенчени места во станот, штити од директна сончева светлина. За да го направите ова, подобро е да изберете прозорци свртени кон исток и запад.

Температура

Бидејќи тајка е сè уште тропска фабрика, температурниот режим треба соодветно да се одржува. Во летниот период, температурата не треба да отстапува од индикаторите од + 18-30 степени. Со почетокот на есента и за целиот зимско-пролетен период, температурата треба да се намали на +20 степени и да се одржи во оваа граница. Главната работа е да се спречи да се спушти под +18 степени. Цветот сака свеж воздух, но во исто време не ги толерира ефектите на нацрти.

Влажност на воздухот

Во овој поглед, таката е непостојана. Содржината на суво куќиште може да му наштети на растението, затоа мора постојано да се навлажнува на различни начини. Систематското посипување мора да биде надополнето со навлажнувачи. Покрај тоа, можете да поставите саксија со цвеќиња на широк сад со навлажнета мов или проширена глина. Исто така, фабриката може да организира ноќни „парни бањи“, затворајќи во просторија исполнета со пареа.

Наводнување

Во жешката сезона, таката бара изобилство наводнување. Треба да го набудувате слојот, кој треба да се навлажнува додека се суши. Со доаѓањето на есента, треба да го напојувате растението поумерено. Во зима, земјата во тенџере може да се дозволи да се исуши за 1/3 од волуменот. Во овој случај, почвата не треба да се исуши или да стане заладена. За наводнување, вообичаено е да се користи мека, подобро заштитена не ладна вода.

Почва

За одгледување на ова растение треба да се користи дише и лабава подлога. Можете да користите подготвени мешани почви за орхидеи. Или комбинирајте во овој сооднос на смесата: лисја земја и тресет во 1 дел, земја од трева и песок во 0,5 дел.

Ѓубриво

Неопходно е да се храни така од почетокот на пролетта до средината на есента со фреквенција од еднаш на секои две недели. Во зима, на овој цвет не му треба ѓубриво. За врвно облекување, можете да користите полу-намалена концентрација на цветни ѓубрива.

Трансплантација

Така се трансплантира само кога има потреба од тоа. Подобро е да го направите ова во пролет, кога кореновиот систем е целосно зајакнат. Капацитетот на новиот тенџере не треба да биде многу поголем од претходниот, инаку цветот едноставно може да се "истури". Неопходно е да се грижи за организацијата на дренажниот слој.

Размножување на цвеќе Така

Главните методи на одгледување таки се размножување на семе и поделба на ризом.

Репродукција на ризом

За размножување со ризом, прво треба да го отсечете воздушниот дел од цветот. Следно, неопходно е да се подели самиот ризом со остар нож на потребниот број на делови. Потоа исечените делови се попрскаат со јаглен и се сушат во текот на денот. По ова, слетувањето во лесна почва во саксии се прави соодветно на големината на делителите.

Размножување на семето

Кога садат семиња, тие прво мора да бидат подготвени. За да го направите ова, семето се натопува во топла вода, загреано на 50 степени, за 24 часа. Семето се сее во лабава почва до длабочина од сантиметар. За да се одржи влагата одозгора, земјоделските култури треба да бидат покриени со транспарентен полиетилен или пластика. Температурата на почвата во која семето 'ртат треба да биде најмалку 30 степени. Пукањата може да се појават во периодот од 1 до 9 месеци.

Болести и штетници

Главниот непријател на така е пајакот Мите. Овие грини може да се спасат од оштетување ако користите акарициди за третирање на растението. Со честа наводнување, може да се развие гниење на растението.

Популарни типови таки

Леонтолептерозна Така (Tacca leontopetaloides)

Највисоки зимзелени видови од нив. На висина од 3 метри, има огромни листови од пинати, чија ширина достигнува 60 см, а должината варира во рамките на 70 см. Цветно-виолетови цвеќиња се кријат под две големи светло зелени покривки. Бракта кај овој вид така растат до 60 см, имаат долга, остра форма. Бери е плод на цветот.

Цел лист или бел лилјак (Tacca integrifolia)

Овој зимзелен цвет мигрирал од Индија. Може да се препознае по нејзините широки, огледални масни лисја, долги околу 70 см и 35 см ширина. Под две големи бели покривки од 20 см се цвеќиња кои можат да имаат различни бои: црна, темно виолетова, виолетова. Бракта во така снежно-бела боја, како што се нарекува и, е тенка. Во форма на врвка и прилично долга (до 60 см). Бери дејствува како овошје.

Tacca Chantrier или Black Bat (Tacca chantrieri)

Ова зимзелено растение од тропските предели е близок роднина на тацифолија. Но, дури и со неискусно око, може да се забележат разликите помеѓу овие видови. Висината на овој вид така се движи помеѓу 90 и 120 см. Листовите на шанти се широки и преклопени во основата, лоцирани на долги напивки. Ова растение може да има до 20 цвеќиња. Тие имаат сјајно црвено-кафеава боја и се граничат со темни бургундски брактиви во форма на крилја од пеперутка или лилјак.

Погледнете го видеото: Алдараспан - Заманауи оқушы (Февруари 2020).